Alkohol dokáže poškodit mozkové buňky člověka mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo. Studie vědců z Heidelberské univerzity zjistily, že se tak děje už za několik minut.
Neblahé účinky alkoholu na lidský mozek jsou dobře známé, ale němečtí badatelé se rozhodli zjistit, jak dlouho trvá alkoholu dostat se do mozku člověka, kde způsobuje prudké změny.Šlo o první studii na toto téma testující dopad alkoholu na lidský mozek, dřívější testy probíhaly dosud jen na zvířatech.
Muži i ženy reagují na alkohol stejně
Patnáct dobrovolníků, z toho osm mužů a sedm žen se podrobilo experimentu, který zkoumal, jak rychle reaguje mozek na alkohol. Všichni účastníci testu dostali sklenice s alkoholem, z nichž pili přes 90 cm dlouhé brčko, zatímco leželi pod MRI mozkovým rentgenem.
Jejich úkolem bylo vypít tolik alkoholu, aby jejich krev obsahovala 0,05 až 0,06 procent (0,5 až 0,6 promile) alkoholu, což je hodnota, která již omezuje schopnost řídit vozidlo, ale ještě nezpůsobuje intoxikaci.
Této hodnoty se dá dosáhnout vypitím přibližně tří sklenic piva nebo dvou sklenek vína. Pomocí mozkového rentgenu pak odborníci mohli pozorovat i ty nejmenší změny v mozkových buněčných tkáních, které zapříčinil právě alkohol.
Pouhých šest minut od požití alkoholu stačilo k tomu, aby se poškodil mozek zkoumaných osob. Neurolog z Heidelberské univerzitní nemocnice, doktor Armin Biller, vysvětlil, že při zvyšující se koncentraci alkoholu v krvi oslabují chemické látky, které normálně chrání mozkové buňky.
I když se obecně má za to, že ženy jsou obvykle citlivější na účinky alkoholu a rychleji se "opijí", němečtí lékaři překvapivě došli k závěru, že ženský i mužský mozek reaguje na alkohol v krvi zcela totožně. Častá konzumace alkoholu může trvale poškodit mozek
Tým doktora Billera zároveň zjistil, že škodlivé účinky alkoholu na lidský mozek jsou sice krátkodobé, ale během trvalejší a dlouhodobější konzumace alkoholu trvá mozkovým buňkám déle, než se samy "opraví".
Podle doktora Billera průzkumy prokázaly, že u zdravého člověka se po mírné konzumaci alkoholu změny v takzvaných mozkových metabolitech (produkt látkové výměny) vrací do původního stavu.
"Nicméně předpokládáme, že schopnost mozku uzdravit se z účinků alkoholu se snižuje, jak se konzumace alkoholu zvyšuje," upozornil Biller s odvoláním na výsledky bádání.
Mírné a občasné popíjení alkoholických nápojů tedy podle německého výzkumu dokáže lidský mozek zvládnout, zatímco nadměrné užívání alkoholu může způsobit trvalé poškození mozku. Podobná studie na téma alkohol a lidský mozek se před časem uskutečnila také v Americe.
Tamní vědci zjistili, že alkoholici, kteří si dopřávali více než čtrnáct alkoholických drinků týdně, měli o 1,6 procenta menší mozek než abstinenti. Během normálního procesu stárnutí se přitom lidský mozek zmenšuje o 0,19 procent za rok.
Zdroj: idnes.cz, 31.7.2009 |