Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Fórum
Zaregistrováním do fóra získáte jedinečnou identitu a nikdo nemůže psát vaším jménem nebo přezdívkou.
Vítejte, zde se můžete přihlásit nebo registrovat.   Nepamatujete si heslo?
Stránka: 1
Dolů
Téma: KŘÍŽ
#50691
KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Prosím prosím, pomozte mi s rozšifrováním nebo jen s vlastním pohledem a výkladem textu k písni Kříž - David Stypka, film Úsměvy smutných mužů. Film jsem zatím neviděla, ale ta píseň mě dostala, plus ten klip k ní... dokonalé. Jak vy chápete text.

Možná, možná že ten KŘÍŽ
co ty víš,
táhneš,že tě chce mít mnohem blíž, a možná,
že se odvážíš
opustíš
tuhle skrýš, budeš čímkoli
a to tě vystřelí do úplné dálky, lidi budou kolem cesty stát ptát se proč nezastavíš,
z budoucí války
přijde ti úplně nový, neobnošený KŘÍŽ zas zpátky,
což vlastně znamená, že se ho nikdy nezbavíš.

Dost možná, že je ten tvůj KŘÍŽ
co ty víš
přesně tak velký, jak velký si vymyslíš
a možná,
dá se ti už říct,
tušíš?,
teď ho pustíš, necháš ležet kdekoli,
a to tě vystřelí do úplné dálky, lidi budou kolem cesty stát ptát se proč nezastavíš, z budoucí války přijde ti úplně nový, neobnošený KŘÍŽ zas zpátky....


Mně nikdy nešlo ve škole rozebírat básničky, ale - chápete v těch slovech taky takovou beznaděj? Že i když se člověk s bezmezným úsilím vymaní z hrůz alkoholismu, překoná se, bude se snažit vše co nejrychleji dohnat, napravit, stejně na něj čeká nový "kříž", kterého se nikdy nezbaví (závislost)

Jak říkám, film jsem neviděla a třeba to chápu špatně. Ale jsem zvědavá na vaše názory
Reminiscence
Gold Boarder
Příspěvky: 250
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50694
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Taky jsem pochopil, že kříž je břímě v podobě závislosti
...
Michal
Platinum Boarder
Příspěvky: 564
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50696
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Je. Nikdy se nevylecime. Jen se muzeme uzdravit a to trvalou abstinenci od navykovych latek. Tak to je.
MichalB
Platinum Boarder
Příspěvky: 1578
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50700
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Reminiscencia,

ako Ty sama rozumieš symbolu "kríž/a"?

Veď predsa Kristus HO nesie aj za Teba a ostatné problémy → sú len malé zakopnutia do drobných kamienkov, na Tvojej ceste (životom).

Si závislá iba na *Živote, plávaš v *Lodi, ktorú kormidluješ/riadiš iba TY sama, podľa vlastných predstáv, vedomostí a poznatkov/(info).

Alkohol žiadne užitočné informácie neobsahuje!... naopak, deformuje skutočnosť aj informácie o nej.

Ak chceš plávať vo fľaši (alkoholu/kríž) - izolovaná od sveta vôkol - "je to len a len Tvoja slobodná voľba!"

=> Život vo fľaši (alkoholu) alebo plavba v Oceáne Príležitostí, zvanom Život.

Závislosť/(nie život vo fľaši alkoholu) príjmi ako svoju súčasť, napríklad ako chromú končatinu a toleruj ju, aj keď Ťa obmedzuje.

Uvoľni sa z nemocných predstáv a ži - ži naplno v triezvosti!
Ja
"Ego sum, qui sum"... ;)
Platinum Boarder
Příspěvky: 3118
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Poslední úprava: 04/09/2018 08:23 Provedl: Ja. Důvod: Grafika... ;)
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50743
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Ale mně o tyhle obecné poučky nejde. Střízlivá jsem přes pět let, i když jsem byla rozhodnutá abstinovat už dlouho předtím, jen to nešlo. Taky nesouhlasím, že si každý může kormidlovat svůj život podle svých představ, to by asi nebyl svět plný nešťastných, nemocných, vztahově zlomených lidí atd. Že v téhle písničce nějak symbol kříže odpovídá závislosti je mi jasné, ale chtěla jsem, jestli mi někdo líp nevysvětlí přímo záměry textaře.

možná,
že se odvážíš
opustíš
tuhle skrýš, budeš čímkoli
a to tě vystřelí do úplné dálky, lidi budou kolem cesty stát ptát se proč nezastavíš,
z budoucí války
přijde ti úplně nový, neobnošený KŘÍŽ zas zpátky,


např.tohle mi je schopný někdo vysvětlit nebo není
Reminiscence
Gold Boarder
Příspěvky: 250
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50744
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
.. milá Reminiscence,svádí mě to si na základě toho textu myslet,že to v životě chodí někdy tak,že i když uděláš odvážný,smělý krok,pro svoje dobro,překročíš hranice, okolí,třeba spálíš mosty,zmenis svůj život,a ono je ti tak fajn,a ejhle,osud ti přinese další pecku.Tak to chápu asi já.Ale osobně jsem teď teda ještě pořád v té první části,a žádný klacky už nechci a nečekám,žádný kříž
zdenek.dry
Gold Boarder
Příspěvky: 237
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 01/24
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50746
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Remi. Teraz som si pustil tú pesničku. Tretí krát po sebe. Zatiaľ. David má 39 rokov, takže už niečo má asi odspievané. Aaale... Do šľaka, kde ste ho v tom Česku doteraz skrývali? Skvelé. Dokonalé texty, skvelý hlas. Aj ďalšie jeho piesne stoja za vypočutie. Vďaka.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2300
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50747
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Ak chceš pochopiť text, musíš počúvať v piesni. Len takto z textu je to ťažšie.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2300
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50749
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
...alkac sa rozhodne opustit liecebnu, mozes byt kym chces a to ta vystreli - euforia z vyliecenia, mozny novy zaciatok...
Ludom okolo teba bude divne, ze si iny clovek. Budu chciet aby si sa zastavil (a isiel spat do alkozivota ) , rodina bide nakladat zase povinnosti ...
Posledne 2 riadky
a tu mas moznost zamysliet sa ktora verzia ti je blizsia... ktora pomoze viac.
1-novy kriz v zavislosti cize recidiva
2- novy kriz... Cisty zo zivota bez alkoholu. Tazky a narocny... Ono je to s interpretaciou basni vzdy o tom, co slova zrkadlia cloveku. Ake emocie v nom vyvolaju. Ked vybielia byt, biela ma nahneva. Ked ma frajer poziada o ruku, biela ma naplni stastim.
Nehladaj vyznam toho, co chcel a citil basnik. Hladaj vo svojej dusi to, co basen dava tebe. Soory za chyby, pisem z mobilu
Nadine
Fresh Boarder
Příspěvky: 15
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#50809
Re: KŘÍŽ Před 5 rok, 8 měsíce  
Ahoj,

pěkný téma . Já se kupříkladu až z této diskuse dozvídám, že písnička Davida Stypky zní v Úsměvech smutných mužů ve filmové verzi - a kříž jako symbol alkoholové ani jiné závislosti mi při poslechu "na pozadí" vůbec neběžel.

Doteď jsem kříž v textu vnímala jako symbol čehokoli, co je v životě složité, těžké, nevítané, neplánované, nechtěné, něco, s čím člověk ve své nadutosti nepočítá a brání se tomu, dokud nepochopí, že jediné, co je možné dělat, je nebojovat. A jít dál, s tou tíhou na ramenou. Myslím, že každý nějaký kříž neseme. A taky asi každý známe ten pocit, že všechno je OK, všechno se daří a bude samozřejmě dařit i dál - v těch chvílích životem běžíme a ani se neohlédneme, kdo stojí kolem...

Kříž může mít mnoho podob. Smrt, nemoc, nenaplněná touha, samota, marnost, strach.... A ano, zřejmě i jakákoli závislost. Jen mne jako ne-alkoholika nenapadla v prvním plánu.
Inka
Fresh Boarder
Příspěvky: 11
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
Nahoru
Stránka: 1
Moderátoři: Tes
Přihlásit se k odebírání kanálu novinek fóra
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny
Protected by Spam Fighter