Jak na kocovinu?

Alkoholismus jako nemoc - psychika, somatika
Rozdělení pijáků
Stadia opilosti
Počátek návyku
Stadia alkoholismu
Typy alkoholismu
Změny psychiky, somatiky
40 znaků alkoholismu
Laboratorní změny krve
Psychózy, deliria, halucinace
Druhotné nemoci k alkoholismu
Pití na pracovišti
Kdo se snadněji stane alkoholikem
Genetika a alkoholismus
Historie alkoholismu
Role alkoholu
Diagnostika nadužívání alkoholu
English - alcoholism, alcoholic
Léčba
Protialkoholní léčba
Sdružení anonymní alkoholici
Dohled nad alkoholikem
Abstinence
Zbavení svéprávnosti alkoholika
Ženy, muži, děti a alk.
Ženy a alkohol(ismus)
Muži a alkohol(ismus)
Děti a alkohol
Dítě alkoholičky (FAS)
Ostatní
CELEBRITY a alkohol
Alkohol a společnost, zahraničí
"Varovné fotografie" aneb  :)
Alkohol za volantem - příběh
Rozhovor s MUDr. K. Nešporem
Statistiky
Zákony a alkohol
Soudní lékařství a alkohol
Obsah alkoholu v nápojích
Osud alkoholu v těle
Alkohol testery
Test závislosti na alkoholu
Odbourávání alkoholu - tabulka
Videa o alkoholismu

Ke stažení
Odborné texty ke stažení

Autor, info, kontakt
Osobní web autora
Jak vznikl tento web?
Zdroje pro web


IQ test on-line

 

OBSAH STRÁNKY BYL PŘEMÍSTĚN DO NOVÉ VERZE WEBU - KLIKNĚTE PROSÍM ZDE.

Co je to kocovina a jak vzniká?

 

Jak se kocovina projevuje?

bolest hlavy, svalů, kloubů

těžká nevolnost

zimnice

točení hlavy

pocit žízně ("sušák")

Jak na kocovinu?

Zapomeňte na kafe a raději i na polykání léků proti bolesti, spíše věřte polévce, dostatku tekutin a pohybu. Takhle se dají shrnout rady lékařů, pokud jde o to, čím by se měla zahnat kocovina. K mání už jsou sice přímo léky, kterými se má kocovině předejít, ale většina lidí stejně sází na osvědčené recepty. Byť nad některými se kroutí žaludek už předem.
„Většinou nejde o likvidaci kocoviny jako takové, s tou mnoho nenaděláte, ale o zmírňování příznaků, kterými na ni tělo reaguje,“ vysvětluje biochemik Tomáš Zima. A proč se každému na zahánění osvědčilo něco jiného? To se dá vyložit třeba tím, že i v běžném, neopilém životě má každý jiné chutě a z nich si pak volí i v podobné nouzové situaci. „Často však jde spíše o jakýsi placebo efekt, kdy lidé věří, že jim právě ta jejich metoda pomáhá,“ doplňuje Zima. A odlišnostmi mezi lidmi a mezi jejich metabolismy se dá vysvětlit i to, že se zatím nepovedlo vyvinout stoprocentně účinný lék na kocovinu.
A co všechno jsou lidé ochotní do sebe preventivně nebo ráno po kalné noci vpravit v domnění, že jim bude lépe?

1. Dostatek tekutin jako základ

Pijte. Pijte hodně. Ne alkohol, ale vodu, nesladkou a pokud možno i bez bublinek. A to už v průběhu večera s alkoholem, další nemalou sklenku si dopřejte před spaním a další hned, jak se probudíte. Mimochodem, není dobré jít spát hned, jak dopijete poslední sklenici alkoholu, protože ten se do krve neuvolní hned, ale až tak během hodiny. Pokud usnete, nemáte šanci alkohol zředit vodou.

2. Tučné jídlo chrání žaludek

Stará a kupodivu stále platná rada zní – nepijte nalačno a v jídlech dávejte přednost těm tučnějším. Nemusí jít hned o špek, pomoci může i olivový olej v zeleninovém salátu a podobně. Fígl spočívá v tom, že tuk potáhne stěny žaludku a ty jsou pak odolnější vůči překyselení a většímu pronikání alkoholu. Z podobných důvodů mívají někteří lidé den po pitce nepřekonatelnou chuť třeba na chlebíčky s majonézou a podobně. Při kocovině může pomoci jídlo jako takové, protože dodá energii a ztracené cukry. Pokud na to máte, dejte si vydatnou snídani.

3. Vyprošťovák v podobě piva

Nemálo lidí nedá po propité noci dopustit na první ranní pivo a kupodivu to, že by jim mohlo pomoci, nevylučují ani lékaři. Sice ho rozhodně nedoporučují plošně, ale jeho efekt připouští třeba psychiatr Oldřich Vinař. Podle něj totiž ztlumí hlad receptorů dožadujících se dalšího alkoholu. A zároveň dodá tělu potřebné tekutiny a ionty, které se z těla vyplavily kvůli přemíře pití. Ale pokud patříte k těm, kterým se zvedá žaludek už jen při pomyšlení na tuhle metodu, nenuťte se k ní.

4. Káva, případně káva s citronem

Silná ranní káva se ještě donedávna doporučovala i v odborné literatuře a v domnění, že se druhý den lépe postaví na nohy, si ji mnoho lidí dopřává na závěr večera v hospodě. Mělo to logiku, kofein je – laicky řečeno – protijedem alkoholu. Jenže zároveň stejně jako on odvádí z těla tekutiny, takže jen prohlubuje dehydrataci. A další minus, káva je kyselá, což pitím překyselenému žaludku taky zrovna neprospěje. Jediným přínosem tak mohou být povzbuzující účinky, s nimiž by se snad dala snáze přemáhat ospalost.

5. Silná polévka dodá sílu a spraví chuť

Na nohy vás může postavit i silná polévka, která přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. Nemáte sílu ani na to, abyste si polévku uvařili? Můžete zkusit ultrarychlou verzi česnečky, návod na ni koluje po webu: na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře a zalijte vroucí vodou.

6. Coca-Cola a jí podobné nápoje

U tohoto nápoje jde asi trochu o psychologický efekt, protože mnoho lidí si ho v mysli spojuje s příjemným chladivým osvěžením. Každopádně dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.
Pokračování na straně E3

7. Ledové mléko proti překyselení

Někomu se může při představě ledového mléka dělat zle, ani nemusí mít kocovinu, ale jiný na něj nedá dopustit. Efekt to mít může – mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou, ovocná dřeň bude nejspíše také kyselá, a proto by vám spíše přitížila. Máte-li rádi mléko, zkuste koktejl z tohoto nápoje, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

8. Acylpyrin, ibuprofen – léky na bolest

„Léky bych raději nedoporučoval, je to další zátěž pro zažívací trakt,“ varuje biochemik Tomáš Zima. Lidé s nimi přitom často zahánějí kocovinu v dávkách větších, než jsou ty obecně doporučované. Berou si třeba dvě nebo dokonce tři čtyřistamiligramové pilulky, což je silná dávka. Ale i Zima připouští, že je léky a priori určené jako přípravky proti bolesti mohou zbavit potíží s třeštící hlavou i těžkými klouby a svaly, které jsou průvodním jevem kocoviny. Pozor však, pokud trpíte pálením žáhy nebo silnou nevolností, pak by vám tyto léky jen přitížily. Navíc je třeba vzít v potaz, že zvyšují riziko vnitřního krvácení.

9. Rozpustné multivitaminy

Velké dávky rozpustných vitaminů vás mohou vzkřísit, podobně jako do vody vymačkaná citronová šťáva. Pozor však, pokud trpíte zažívacími potížemi, vitaminy nebo citron vám mohou ublížit, protože jsou také kyselé, zvláště vitaminy s umělou příchutí.

10. Antacida na pálivou žáhu

Léky, které zmírňují zažívací potíže, sice působí zejména na pálení žáhy, ale pokud je to při kocovině váš velký problém, mohou vám alespoň zmírnit celkové utrpení.

11. Zázvor zahání nevolnost

Zázvor je vynikající koření, které můžete ocenit i při kocovině. Funguje totiž také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.

12. Bylinné čaje chlácholí zažívání

Čaje rozhodně ty největší příznaky kocoviny nezaženou, mohou vám však pomoci překonat den, který vás čeká po předchozí pijatyce. Zkuste třeba mátový čaj, který uklidňuje zažívání, a řebříčkový čaj uklidňující játra a žlučník, které při kocovině trpí nejvíce. Když si ho osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba nepříjemné zimnice. Uklidňuje i heřmánkový čaj, ale ten se vůbec nehodí pro alergiky. Ti by se měli vyhnout i medu, ale ostatní ho mohou zkusit i samotný, stačit by měly tři lžičky.

13. Čerstvý vzduch, pohyb, sprcha

Pokud se na to cítíte, zkuste rychlou procházku – svižná dvacetiminutová chůze na čerstvém vzduchu vám okysličí krev a měla by zmírnit následky kocoviny. Vlézt si do ranní sprchy vyžaduje sice odvahu, zvláště kdyby měla být studená, ale je to rovněž osvědčený prostředek. Zkuste začít následující den více zvolna, aby vám nedošla energie hned dopoledne.

14. Dopřejte si vydatný spánek

Máte-li tu možnost, nevstávejte druhý den přehnaně brzy, protože vaše tělo je kvůli pití vyčerpané a potřebuje si dostatečně odpočinout. Na druhou stranu více než deset hodin spánku už vás spíše učiní malátnými, než že by vás posílilo.

16. Syrová vejce s pepřem a worcesterskou omáčkou, panák s pepřem...

 


 

 

Jak zahání kocovinu slavní? :)


Karel Heřmánek, herec
(fotografie)

Poslední dobou už s kocovinou nebojuju, protože už ji nemívám. Ale dřív jsem ji léčil tradičně, musel jsem si dát to, co ji způsobilo. Je fakt, že tak to šlo pořád dokola, ale vždycky se z toho člověk musel vylízat. Radím vyhánět čerta ďáblem, ale dnes už to nepotřebuju.

Ester Janečková, moderátorka
(fotografie)

Musím se přiznat, že jsem nikdy nepoužila žádné preventivní přípravky, protože se dá těžko naplánovat, jak ten večer dopadne. Každopádně je dobré předcházet kocovině tím, že člověk hodně jí a k alkoholu pije ještě vodu. Vyprošťováky nepoužívám, na mě funguje hovězí nebo kuřecí vývar. Také česnečka je snad dobrá.

Ivan Hlas, zpěvák
(fotografie)

Můj recept na úspěšné zvládnutí kocoviny je pořádně se vyspat, pak si dát jedno, maximálně dvě piva, pořádně se najíst, a pokud to je možné, jít se projít do lesa. To funguje a potvrdili mi to i známí. Jen se to nesmí s tím pivem přehnat. Také je dobré zajistit si druhý den po bouřlivějším večírku volno, stejně nic neuděláte.

Bára Basiková, zpěvačka
(fotografie)

Mám štěstí, že kocovinou netrpím. Nesetkávám se s tím tak často, abych měla nějaké vychytávky.
Jen vím, že když se člověk opije kvalitním pitím, nejsou ty následky tak zlé jako z alkoholu špatného. A vůbec nejhorší je kombinace pití alkoholu a kouření cigaret, to potom pekelně bolí hlava.

Jan Hřebejk, režisér
(fotografie)

Jak zahnat kocovinu? Hodně vody, nic jiného, jen velké množství vody, člověk musí zahnat dehydrataci, kterou alkohol způsobuje.

Cameron Diaz  (fotografie)

"Alkohol se dá vyhnat zase jen alkoholem," směje se hrdinka "Charlieho andílků", která díky častým pitkám dobře ví, o čem mluví. "Proto pěkně po ránu pivo a nějaký tučný hamburger!"

Russell Crowe (fotografie)

"Bez debat tequilu s ledem. Nakonec, kdybyste pili jenom tenhle drink, nemuseli byste se otravovat s kocovinou," chválí svůj oblíbený nápoj představitel "Gladiátora".

George Clooney (fotografie)

"Nějaký italský digestiv. Je pravda, že vám bude po ránu chutnat, jako kdybyste se napili surové ropy, ale garantuji, že příští ráno budete v pohodě," zapřisahá se známý gentleman.

Kate Hudson (fotografie)

"Nedám dopustit na rajčatovou šťávu a čerstvé ovoce. Ideální je mít doma nějaké avokádo," tvrdí dcera legendární herečky Goldie Hawn. Kocovinu prý nejlépe ničí vitaminy, poradila jí maminka.

Renée Zellweger (fotografie)

"Dejte si pořádnou anglickou snídani. Buď vejce se slaninou, nebo bílé fazole a několik toastů, kocovina je hned pryč," slibuje baculka ze slavného snímku "Deník Bridget Jonesové".

Colin Farrell  (fotografie)

"Nejdříve vypiju tak dva litry vody. Pak si dám míchaná vajíčka se špekem. Nejlépe, když je udělá maminka, ale zvládnu je i sám," radí hvězda velkofilmu "Alexandr".

 

 

 

 


Vytvořil MUDr. Zbyněk Mlčoch  v letech 2003-2009.
Před rozšiřováním materiálů prosím pošlete mail s informací.