Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod
Úvod
alkoholik_uvod_4Slovo alkohol pochází z arabského al-kahal, což znamená jemnou substanci. Je jakýmsi předpisem na relaxaci, kterému rozumí všechny kultury světa. Je to droga s rozpornými účinky. V jedné minutě v nás vyvolává pocity lásky, která se snadno může změnit v agresivitu a zuřivost. Odstraňuje zábrany a může tak vyvolat problémy.

alkoholik_uvodTento web má za úkol vás provést světem alkoholu a nemocí zvanou alkoholismus (nebo správněji závislostí na alkoholu) s diagnostickým označením F10. Vysvětlí na jednotlivých stránkách vznik, stadia, psychosomatické změny, sociální komplikace a také léčbu závislosti. Poukazuje na celebrity, které nemoci propadly a věnuje se i vedlejším účinkům požití etylu - tedy kocovině. Část webu je věnována alkoholu jako chemické sloučenině, jeho koncentraci v nápojích a také odbourávání z organismu u obou pohlaví.

Důvodem, že jste se dostali na tuto stránku je vaše setkání s nějakým pijákem nebo alkoholikem a to ať už v rodině, práci, mezi známými. Je též možné, že máte sami problém s alkoholem. Nebo jste tu jen tak ze zvědavosti či náhodou.

alkoholik_uvod_2Závislými na alkoholu jsou v české republice desítky tisíc lidí, "problém" s alkoholem má dle statistik v ČR 25% mužů a 10% žen. Nové statistiky z března roku 2010 vedené MUDr. Csémyim, že je v ČR zhruba 550 tisíc lidí závislých na alkoholu (4x více než se doposud předpokládalo). Alarmující je i velmi rozšířené pití dětí do 18 let.

Alkohol musíme považovat za tvrdou, silně návykovou drogu, obzvláště v psychicky těžkých obdobích, kdy se stává berličkou. Její nebezpečnost spočívá v tom, že je všude, je legální a patří k různým rituálům (např. oslavy).

Nastala zvláštní doba, kdy není outsiderem ten, kdo pije alkohol, ale ten kdo abstinuje. Platí to především u mládeže. Konflikt se společností tedy nemá ten, kdo pije, ale ten kdo nechce pít.

O potížích s alkoholem se mluví neprávem málo a proto jsem se v roce 2003 rozhodl vytvořit web o této problematice. Web jsem sepsal na základě autentických zkušeností (samozřejmě ne vlastních) a dále knih, článků, TV pořadů, dokumentů. Nejsem však odborníkem na tématiku závislosti na návykových látkách.

Nová (třetí) verze tohoto webu funguje od 10.7.2009.  Druhá verze  fungovala od 5. 1. 2006 a je zde. Nejstarší první verze z roku 2003 je na ukázku zde.

Nechť je web poučením, radou nebo jen zajímavým počtením přeje MUDr. Zbyněk Mlčoch.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny