Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Káva ovlivňuje riziko cirhózy jater - stačí 2 hrnky kávy denně

Káva ovlivňuje riziko cirhózy jater - stačí 2 hrnky kávy denně

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Pátek, 18. březen 2016 (13:36)

kava-ovlivnuje-riziko-cirhozy-jater-staci-2-hrnky-kavy-denneVypití dvou šálků kávy výrazně sníží riziko vzniku cirhózy jater – prý o 43 procent. Při pravidelném pití čtyř šálků denně je údajně hrozba o 65 procent nižší. Podle britského deníku The Daily Telegraph to tvrdí vědci z britské Southampton University. Zatím není jasné, která složka v kávě je přínosná pro játra.  


Cirhóza je potenciálně smrtící a neexistuje pro ni léčba. Proto je důležité, že riziko cirhózy lze omezit konzumací kávy – levného a dobře snášeného nápoje. Není jasné, co v kávě na játra tak přínosně účinkuje. Káva je složitá směs obsahující stovky chemických sloučenin a není známo, která z nich odpovídá za ochranu jater.

Vzorek obsahoval 430.000 pacientů, z nichž 1990 mělo cirhózu. Údaje se srovnávaly s konzumací kávy, z čehož vyšlo, že šálek denně sníží hrozbu nemoci asi o pětinu, pravidelné pití tří šálků až o 57 procent.

 

Cirhóza jater zabíjí - příčinou je velmi často konzumace alkoholu

Ročně umírá ve světě na cirhózu jater přes milión lidí. Nemoc vyvolává nejen nadměrná konzumace alkoholu, ale i poruchy imunity, žloutenka a ztučnění jater. Konzumace kávy – a to i umírněná – na druhé straně nese jiné zdravotní problémy, a to v podobě vyššího rizika srdečních onemocnění a cukrovky.

 

Zdroj: novinky.cz, 2.3.2016

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny