Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Léčba alkoholismu, závislosti na alkoholu a zabavení řidičáku, řidičského průkazu

Léčba alkoholismu, závislosti na alkoholu a zabavení řidičáku, řidičského průkazu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Neděle, 15. únor 2015 (13:36)

lecba-alkoholismu-zavislosti-na-alkoholu-a-odebirani-ridicaku-ridicskeho-prukazuLidem, kteří předčasně ukončí protialkoholní léčbu, hrozí ztráta řidičského průkazu. Úřady si mohou došlápnout i na ty, kteří se jdou léčit dobrovolně. Pravidla jsou ale nejasná, záleží především na postupu konkrétní léčebny. Ta totiž sice nedoléčené řidiče hlásit musí, nemá však povinnost ptát se pacientů, zda mají řidičský průkaz.

Stejná pravidla by měla platit v celém Česku, ale není tomu tak. Pacienti z protialkoholních léčeben to poznají na vlastní kůži. Kdo z nich léčbu nedokončí, popř. přejde třeba kvůli práci na ambulantní léčbu, může přijít o řidičský průkaz – ale také nemusí.
Pravidlem to je u pacientů, kteří si léčí závislost na alkoholu v brněnské psychiatrické nemocnici. Ta nedoléčené řidiče úřadům hlásí, ačkoli primář Jiří Pokora zdůraznil, že s pravidlem nesouhlasí: "Pacienti, kteří se odhodlají k léčbě a chtějí s tím problémem něco dělat, by přišli o řidičák, zatímco ti, kteří se neléčí a jezdí pod vlivem alkoholu dál, těm se nic nestane." Primář opavské psychiatrické nemocnice v Opavě Libor Chvíla dodal, že hrozba ztráty řidičského průkazu dokonce "některé lidi přímo odrazuje od léčby".

Jiná situace je ale například v psychiatrické léčebně ve Šternberku. Ta nedokončenou protialkoholní léčbu nehlásí – s výjimkou profesionálních řidičů – protože se lékaři udržují v cílené nevědomosti. "Při nástupu, kdy mu děláme psychiatrické vyšetření, se na řidičský průkaz neptáme. Tím pádem nedostanu informaci, a nic v tom nedělám, " shrnula Andrea Miklovičová, která ve Šternberku vede Primariát VII – Léčba závislostí.

Ukončení léčby, resp. její změna na ambulantní přitom nemusí být projevem pacientovy neochoty spolupracovat a návratu k lahvi. Například jeden pacient během protialkoholní léčby dostal zajímavou nabídku práce. Proto se rozhodl léčbu přerušit. Vyskytla se mi taková možnost, že bych mohl pracovat pro velice dobrou společnost. Byla to moje práce snů. Potřeboval jsem uživit rodinu, mám tři dcerky, " popsal nedoléčený pacient své důvody. Když ale záhy přišel o řidičský průkaz, vysněnou práci ztratil. Jako obchodní zástupce nemohl pokračovat. "Já jsem nikdy v životě neměl problém s řízením a alkoholem.
Na problém upozorňovali lékaři již před dvěma lety ombudsmana. Jeho úřad se však odebíráním řidičských průkazů nedoléčeným pacientům protialkoholních léčeben nevěnoval.

 

Zdroj A VIDEO: Česká televize, 14.2.2015

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny