Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Mozek alkoholika reaguje na alkohol jinak než mozek normálních lidí

Mozek alkoholika reaguje na alkohol jinak než mozek normálních lidí

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Středa, 19. srpen 2009 (23:00)
mozek_alkoholika_reaguje_na_alkohol_jinakFakultní nemocnice v Plzni představila novou metodu, jak poznat míru závislosti na alkoholu a určit vhodnou dobu léčby. Lékaři měří činnost v mozku člověka, který hovoří o látce, na které je závislý. Pokud je závislý, čelní laloky jsou při takovém hovoru aktivnější.

Reakce mozku závislého lékařům napoví, jakou zvolit léčbu.

Zájemci si tady mohou nechat udělat snímky mozku a přístroj zaznamená jeho reakce při myšlenkách na alkohol. "Pacienti, kteří hovoří o látce, na které jsou závislí, více aktivují čelní laloky v mozku než pacienti, kteří na látce závislí nejsou," vysvětluje lékař Luboš Janů, který se na psychiatrické klinice věnuje léčbě závislostí.

Zvýšenou aktivaci laloků prozradí snímek mozku z magnetické rezonance provedený na začátku a na konci léčby.

Na začátku léčby, když dojde na slova o sklence vína nebo piva, jsou laloky aktivovány více. Během léčby se aktivace zmenšuje, protože pacient už se dokáže radovat například i ze sportu a neorientuje se jen na alkohol.

"Rozdíl mezi velkou aktivací pro alkohol a menší aktivací pro ostatní věci, například sex, sport a jídlo, se postupem léčby zmenšuje. Čím větší změna se stane, tím má pacient větší šanci, že po ukončení léčby bude spokojený i bez alkoholu," vysvětluje Janů.

Zdroj: idnes.cz, 31.7.2009
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny