Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Muži umírají dříve i kvůli alkoholu

Muži umírají dříve i kvůli alkoholu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Neděle, 20. únor 2011 (17:25)
muzi-umiraji-drive-kvuli-alkoholuKlíčem k rozdílu v průměrné délce života mužů a žen je kouření a částečně také alkohol. Upozornil na to odborný časopis Tobacco Control. Cigarety mohou za dřívější smrt mužů z 60 procent, dalším „mužským“ zabijákem je alkohol, uvedli autoři studie podepřené demografickými údaji Světové zdravotnické organizace. Nemoci spojené s kouřením totiž způsobují 40 až 60procentní rozdíl v úmrtnosti obou pohlaví.
Studie zahrnula 30 evropských zemí. Nejvyrovnanější poměr úmrtí zjistila na Islandu, kde jich ze sto tisíc připadá 50 094 na muže a 49.906 na ženy. Největší rozdíl je pak na Ukrajině, kde každý rok zemře na sto tisíc obyvatel o 942 více mužů než žen. Méně „kuřáckých“ úmrtí vykazuje Dánsko, Portugalsko a Francie, nad průměrem je např. Malta.

Úmrtí spojená s alkoholem jsou rovněž běžnější mezi muži – v celoevropském průměru v důsledku pití umírá o 15 procent více mužů než ve srovnatelném vzorku žen, na východě kontinentu je to až o 30 procent.

Čísla studie vyvracejí dosud uváděnou hlavní příčinu větší „odolnosti“ žen, která měla být biologického charakteru. „Liší-li se rozdíly v úmrtnosti podle pohlaví podle jednotlivých zemí, musí příčina být jinde – ne v biologických rozdílech pohlaví, ale v sociální oblasti,“ shrnul Gerry McCartney, britský účastník výzkumu.

Zdroj: novinky.cz, 7.2.2011

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny