Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Pití alkoholu a rakovina - alkohol ovlivňuje vznik 7 druhů rakoviny u člověka (prs, hltan, hrtan, jícen, játra, tračník a konečník)

Pití alkoholu a rakovina - alkohol ovlivňuje vznik 7 druhů rakoviny u člověka (prs, hltan, hrtan, jícen, játra, tračník a konečník)

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Pátek, 29. červenec 2016 (12:06)

piti-alkoholu-a-rakovina-alkohol-ovlivnuje-vznik-7-druhu-rakoviny-u-cloveka Alkohol jako startér sedmi druhů rakovinného bujení – tak lze shrnout výsledky nového zkoumání, jež shrnula studie Jennie Connorové z Otago University na Novém Zélandu publikovaná v časopise Addiction. Riziku čelí podle studie i lidé, kteří konzumují alkohol vcelku mírně.

„Existuje už dostatek důvěryhodných důkazů, abychom mohli s určitostí říci, že pití alkoholu je přímou příčinou této nemoci. Existují silné důkazy, že alkohol způsobuje rakovinu sedmi orgánů těla – a pravděpodobně i dalších, “ řekla Connorová.

Dodala, že k těmto závěrům dospěla na základě studia analýz, jež během posledního desetiletí provedly Světový fond pro výzkum rakoviny (WCRF), Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, oddělení pro rakovinu při Světové zdravotní organizaci a další instituce.

Podle Connorové sílí argumenty pro závěr, že popíjení piva, vína či lihovin je rizikový faktor pro vznik rakoviny kůže, prostaty a slinivky. Míra tohoto rizika roste logicky s množstvím konzumovaného alkoholu, přičemž kombinace pití a kouření je vůbec nejhorší variantou.

„Největší rizika jsou pochopitelně spojena s těžkým pitím, ale značně rizikovou zátěž podstupují i ti, kdo pijí umírněně až středně, “ uvedla Connorová a vyzvala k tažení za omezení pijáctví, které by zahrnulo nejen všechny typy konzumentů alkoholu.

 

Salmonela nově v roli léku?

Jiná zpráva kolem tématu nádorová onemocnění přišla mezitím ze Spojených států: vědci tam oznámili, že proti rakovině vyzkoušeli geneticky upravené bakterie salmonely.

Ty totiž vylučují protinádorovou látku, jež vede k likvidaci zasažené buňky – jde o protein AHL, který při dosažení určité koncentrace v tkáni vyvolává samolikvidaci buněk postižených zhoubným bujením.

Bakterie se dají nasadit přímo do nádorů, jak uvádí odborný časopis Nature, který zveřejnil studii týmu z University of California San Diego a z Massachusetts Institute of Technology v americké Cambridgi o modifikované salmonele.

 

Zdroj: novinky.cz 29.7.2016

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny