Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Pití alkoholu, spotřeba v ČR 2008 - statistiky českého statistického úřadu

Pití alkoholu, spotřeba v ČR 2008 - statistiky českého statistického úřadu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Pátek, 04. září 2009 (08:00)
spotreba_alkoholu_CR_statistiky_2008_cesky_statisticky_uradČeský statistický úřad před pár měsíci vydal zprávu o spotřebě alkoholu v Čechách, a obrázek dále dokreslují data od soukromých výrobců. Když se do nich člověk zakouká, spatří Čechy jako lidi, kteří jsou pod parou prakticky pořád.


Každý z nás loni vypil přes deset litrů lihu. Ne, nevidím dvakrát, mají tam opravdu hodnotu 10,2, přepočítanou samozřejmě z piva, vína, destilátů, prostě veškerého alkoholu.

Představa, že každý Čech včetně miminek si leden co leden v lékárně nakoupí sto dvě 100mililitrové lahvičky s nápisem "líh", je sice zábavná, ale něco mi říká, že nebude mít mnoho společného s realitou. Pro srovnání: největšími pijáky na světě jsou podle Světové zdravotnické organizace Lucemburčané. Češi jsou druzí a Rusové až osmnáctí (pro znalé věci je to velké překvapení).


Pijeme třikrát víc než před sedmdesáti lety

Celkově se u nás pije stále víc – oproti stavu před sedmdesáti lety spotřebujeme alkoholu trojnásobek. Pije se víc vína, i když zde jsme pozadu: evropský průměr je třicet litrů ročně, my se potácíme pod dvacítkou. Zlití jsme spíš pálenkami, panáky jsou oblíbené pořád.

Zajímavá data si shromažďuje také druhý největší výrobce alkoholu v ČR, Palírna U Zeleného stromu. Zaznamenala rostoucí zájem o likéry, zejména mezi ženami. "Vývoj chutí Češek nás inspiroval k zavádění většího a většího množství druhů krémů – višní v čokoládě, ale i světově unikátní Tequily Cream," vysvětlil Leopold Binko z Palírny.

Z páleného alkoholu je ve světě nejoblíbenější vodka, a vede i u nás. Od druhé příčky alkoparády se však Češi liší: druhý je tuzemský rum a třetí fernet. Oproti ostatním národům mají Češi radši hořké, bylinné nápoje plné koření – a drží se osvědčených chutí. V Česku je běžné, že si lidé doma nápoje sami míchají – pálení se věnují spíše znalci.

Ubývá tedy i zdravotních komplikací z amatérsky vyrobených alkoholů: mladé generaci znějí historky o oslepnutí po metylalkoholu jako z pohádky, ale kdo se setkal s reáliemi třeba v Norsku, kde je alkohol velmi drahý, ví, že tam je v černé kronice nějaký ten slepý nešťastník každou chvíli. Tradice pití tvrdého alkoholu vyrobeného z ovoce však trvá; jen si ho lidé už tolik nedělají sami, ale chodí pro něj do supermarketů.


"Frčí" pálenky a "tlamolepy"

"Na jižní Moravě a Valašsku dávají lidé přednost zejména ovocným pálenkám typu slivovice a meruňkovice," uvádí Binko. "Jihočeši a Západočeši mají radši sladké a lehké likéry, jako je například griotka." A co se pije nejvíc? Mléko to není (spotřeba klesá tak, že nyní jsme na méně než třetině hodnot z roku 1951). Co by to mohlo jenom být?

Pivo! Jako vždycky. České pijáctví piva dosahuje galaktických rozměrů. 159 litrů na osobu – ani den bez piva, aspoň malého! Žádný národ ho nevypije tolik! Jak udává Český statistický úřad, ČR opět obhájila světové prvenství.

V souvislosti s tím, že Češi jsou zároveň největšími kuřáky marihuany v Evropě, se vážně divím, že se vůbec udělá nějaká práce. Čísla přece nelžou. Tedy pokud statistici nedávali ta numera dohromady, jsouce přece také Čechy, úplně opilí. Nula sem, desetinná čárka tam... vy byste to po pár skleničkách uhlídali? Já tedy ne.Zdroj: Lidové noviny, 17.8.09
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny