Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Pití alkoholu v ČR a zahraničí - statistiky a zajímavosti o spotřebě a jiném

Pití alkoholu v ČR a zahraničí - statistiky a zajímavosti o spotřebě a jiném

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Pátek, 18. září 2009 (23:00)
piti_alkoholu_v_CR_a_zahranici_statistikyRozhodl jsem se, že založím 1 stránku, která se bude věnovat jen a jen statistikám, výpočtům a statistickým zajímavostem. Čeká vás spousta zajímavých čísel a poznatků, pro problematiky znalé možn i překvapení. Užijte si to.Genetická pravděpodobnost závislosti na alkoholu:
Závislost na alkoholu není ovlivněna jen geneticky, ale i sociálním prostředím ad. Je ale 4x vyšší pravděpodobnost, že dítě rodičů, kteří jsou oba alkoholici, bude také alkoholik.


Spotřeba alkoholu na osobu a rok v ČR
Každý z nás v roce 2008 vypil 10,2 statisticky přes deset litrů 100% lihu. Oproti tomu např. spotřeba mléka klesá - spotřeba klesá tak, že nyní jsme na méně než třetině hodnot z roku 1951.


Pití alkoholu ve Světě - Lucemburčané, Rusi, Češi:
Největšími pijáky na světě jsou podle Světové zdravotnické organizace Lucemburčané. Češi jsou druzí a Rusové až osmnáctí (pro znalé věci je to velké překvapení).


Spotřeba alkoholu v ČR dlouhodobě roste
Celkově se u nás pije stále víc – oproti stavu před sedmdesáti lety spotřebujeme alkoholu trojnásobek. Pije se víc vína, i když zde jsme pozadu: evropský průměr je třicet litrů ročně, my se potácíme pod dvacítkou. Zlití jsme spíš pálenkami, panáky jsou oblíbené pořád.


Ženy pijí raději likéry
Ženy pijí raději likéry a různé druhy alkoholických krémů – višní v čokoládě, ale i např. světově unikátní Tequily Cream.


Co je v ČR nejoblíbenější z alkoholu
Z páleného alkoholu je ve světě nejoblíbenější vodka, a vede i u nás. Od druhé příčky alkoparády se však Češi liší: druhý je tuzemský rum a třetí fernet.
Oproti ostatním národům mají Češi radši hořké, bylinné nápoje plné koření – a drží se osvědčených chutí.


Oslepnutí po alkoholu (metanolu, metylakoholu) je nejčastější v Norsku
Ubývá tedy i zdravotních komplikací z amatérsky vyrobených alkoholů: mladé generaci znějí historky o oslepnutí po metylalkoholu jako z pohádky, ale kdo se setkal s reáliemi třeba v Norsku, kde je alkohol velmi drahý, ví, že tam je v černé kronice nějaký ten slepý nešťastník každou chvíli. Tradice pití tvrdého alkoholu vyrobeného z ovoce však trvá; jen si ho lidé už tolik nedělají sami, ale chodí pro něj do supermarketů.


Češi pivaři - jednoznačně!
České pijáctví piva dosahuje galaktických rozměrů. 159 litrů na osobu a rok!!! Žádný národ na Zemi ho nevypije tolik!

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny