Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Spánek a alkohol - kvalita spánku po požití alkoholu

Spánek a alkohol - kvalita spánku po požití alkoholu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Neděle, 21. únor 2010 (18:43)

alkohol_spanek_REMMnoho lidí si neuvědomuje, že pití alkoholu má špatný vliv na spánek. Průzkum mezi 2 000 lidmi ukázal, že více než polovina z nich je značně unavená den poté, co se napijí přes míru. Ovšem 58 procent z nich si neuvědomuje, že konzumace alkoholu narušuje jejich spánek.

Průzkum tohoto problému začal v rámci kampaně Know Your Limits před třemi lety. Jak se ukázalo, většina lidí si není vědoma toho, že dehydratace způsobená alkoholem narušuje spánek. Podle BBC totiž alkohol vede k pozastavení vylučování vasopresinu z mozku.

Vasopresin přitom hraje klíčovou roli v tom, aby ledviny reabsorbovaly tekutiny, které by jinak skončily v močovém měchýři. Snížená hladina vasopresinu tedy vede k častějším návštěvám WC.

 

Alkohol také narušuje REM stádium spánku, tedy stádium, v němž lidé sní a hlavně si nejvíce odpočinou. Má se za to, že toto stádium je nutné pro dobrou regeneraci. Po přílišném pití má člověk tendenci k tomu upadnout rovnou do hlubokého, bezesného spánku. Sny přicházejí, teprve až když tělo alkohol odbourá. REM fáze tedy u podnapilého člověka přichází později. A protože z REM fáze se lidé snáz budí, stává se, že se člověk, který večer hodně pil, probudí brzy ráno a má pocit nedospalosti.

"Ačkoliv má hodně lidí pocit, že jim alkohol pomáhá usnout, je to vlastně významná příčina špatného spánku. Narušuje totiž chemické procesy, které jsou pro vydatný spánek nutné," říká Jessica Alexandrová, mluvčí Rady pro spánek.

 

Zdroj: asistentka.cz, 20.8.2009

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny