Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Spotřeba alkoholu v ČR dlouhodobě stoupá

Spotřeba alkoholu v ČR dlouhodobě stoupá

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Středa, 16. únor 2011 (00:00)
spotreba-alkoholu-ceska-republika-2010Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vydané 11. února 2011, byla spotřeba alkoholu na jednoho člověka v roce 2005 6,1 litru. Informaci přinesl portál Economist.com.


mapa-spotreba-alkoholu-ceska-republika-2011-rusko-slovenskoNejvětší konzumenty alkoholu můžete najít v Evropě a v bývalých státech Sovětského svazu. Nejvíce alkoholu pijí Moldavané, jejich spotřeba představuje 18,2 litrů čistého alkoholu na jednu osobu za rok. Přičemž více než deset litrů z jejich spotřeby představuje podomácku vyrobený alkohol.

Hned na druhém místě jsou Češi. Za rok vypijeme v průměru o necelé dva litry alkoholu méně než Moldavané. Přesto je to neuvěřitelných 16,4 litru čistého alkoholu ročně! I Slováci patří mezi velké pijáky alkoholu se spotřebou 13,3 litru alkoholu ročně.

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) alkohol má na svědomí 2,5 milionů úmrtí ročně, což je více než úmrtí na AIDS a tuberkulózu.

V Rusku a bývalých sovětských zemích zemře jeden z pěti mužů na následky pití alkoholu.


WHO upozorňuje také na to, že téměř 30 procent z celkové světové produkce alkoholu představují podomácku vyrobené a pašované lihoviny.


Podle zprávy WHO počet úmrtí na nemoci spjaté s požíváním alkoholu roste celosvětově, a to zejména v zemích, kde zvyšující se příjmy zvyšují spotřebu alkoholu. Jedná se hlavně o hustě osídlené země Jižní Afriky, Asie a Indie. Oproti tomu je spotřeba alkoholu nízká v zemích severní a subsaharské Afriky, kde žije mnoho muslimů, kteří mají pití alkoholu zakázáno náboženstvím.

Zdroj: nova.cz, 15.2.2011

spotřeba alkoholu 2009 2010 2011 2012

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny