Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Výše kapesného ovlivňuje to, kolik děti pijí alkoholu

Výše kapesného ovlivňuje to, kolik děti pijí alkoholu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Středa, 07. říjen 2009 (23:00)
vyse_kapesneho_ovlivnuje_kolik_deti_piji_alkoholuDáváte svým dětem štědré kapesné? Potom jim možná zaděláváte na problémy s alkoholem. Nová britská studie totiž zjistila, že teenageři s vysokými příjmy jsou mnohem náchylnější k problémům s alkoholem než jejich vrstevníci.

Ze studie, které se zúčastnilo víc než 10 000 dospívajících ve věku patnáct a šestnáct let, vyplynulo, že dospívající s vysokým kapesným pijí více, častěji, vícekrát se nárazově opíjejí a pijí na veřejnosti. Uvedla to agentura Reuters.

Naprostá většina respondentů (88%), kteří se studie zúčastnili, už alkohol někdy vyzkoušela. Nicméně takzvané riskantní pití bylo časté zejména mezi dospívajícími s vysokými příjmy. Vědci se domnívají, že je to způsobeno snadnou dostupností alkoholu, který si tak mohou kupovat sami.

Jedna třetina dospívajících totiž potvrdila, že si kupují alkohol sami a právě tato skupina pije šestkrát častěji na veřejnosti než jejich vrstevníci. Frekvence jejich pití je třikrát vyšší a dvakrát častěji než jejich vrstevníci se opíjejí nárazově.

Přitom ale podle výsledků studie pomáhá, pokud si rodiče udržují přehled o tom, za co děti své kapesné utrácejí a jestli je jeho míra přiměřená. Autor studie Mark A. Bellis z univerzity v Liverpoolu tvrdí, že za takových podmínek jsou tendence dospívajících ke zneužívaní alkoholu mnohem menší.

Vedle rizikových faktorů přispívajících k problémům s alkoholem výzkum také identifikoval některé protektivní faktory. Například se zjistilo, že dospívající, kteří mají od rodičů dovoleno konzumovat malé množství alkoholu doma (například přípitek při rodinných oslavách), mají menší sklony k nárazovému opíjení se. - více zde

Podle odborníků je totiž mnohem lepší, pokud se děti poprvé setkají s alkoholem v bezpečném domácím prostředí a pod dohledem rodičů, kteří s nimi o pití mohou promluvit, než když se nekontrolovaně opijí se svými vrstevníky.


Zdroj: idnes.cz, 30.5.07
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny