Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Zdražení alkoholu v roce 2010 - rum a vodka o 12 Kč

Zdražení alkoholu v roce 2010 - rum a vodka o 12 Kč

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Pátek, 08. leden 2010 (09:40)
zdrazeni_alkoholu_2010Cena litru tuzemáku a vodky, nejoblíbenějších domácích lihovin, by zejména v důsledku lednového zvýšení spotřební daně mohla vzrůst zhruba o 12 korun. Řekl to prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner. Od ledna ze stejných důvodů kromě lihovin nejspíše zhruba o korunu vzroste cena půllitru piva, od února podraží také cigarety.


Podle Steinera je velmi pravděpodobné, že prodejci do nových ceníků dodatečně zahrnou také růst dalších nákladových položek, které během roku do cen nepromítli, samotné daně zvýší cenu asi o devět korun. Kromě spotřební daně vzroste začátkem nového roku také sazba daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod z 19 na 20 procent.

Češi si kvůli lednovému zdražení lihovin dělají zásoby a obchodníci v závěru roku hlásí vyšší prodej alkoholických nápojů, který částečně souvisí i se silvestrovskými oslavami. "U dražších položek alkoholických nápojů se jedná až o 70procentní nárůst prodeje," sdělil mluvčí prodejen Albert Lukáš Hora

Podle jednatele společnosti Imperial Tobacco Kamila Provazníka by mohla krabička cigaret od února podražit až o tři koruny. Ceny nejspíše nevzrostou již po lednovém zvýšení sazby DPH. Část ze svých marží během prvního měsíce roku 2010 obětují výrobci, část obchodníci, míní Provazník.
Trh s lihovinami v ČR klesá

"V návaznosti na zvýšení DPH a spotřebních daní v příštím roce je pro nás momentálně předčasné hovořit o tom, jak se to přenese do cen cigaret, jelikož naše cenová politika je vždy ovlivněna více faktory, například preferencemi spotřebitelů," sdělila ředitelka vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. Ke zdražení půllitru piva prý nejspíše přistoupí také většina středních a velkých pivovarů v ČR.

Trh s lihovinami v České republice klesá v posledních letech o zhruba dvě procenta ročně. Nákupní horečka před zvýšením spotřební daně podle Steinera pravděpodobně klesající efekt přeruší, což se ale pozná až při součtu prodeje lihovin v letech 2009 a 2010. "Výši 'spekulativního' naskladnění lihovin u řetězců a velkoobchodníku nejsem schopen kvantifikovat," řekl Steiner.

Lednové zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu v příštím roce přinést zhruba 23 miliard korun. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně.

Změny jsou výsledkem vládního úsporného balíčku, který novelizoval celkem patnáct zákonů z oblasti daní, sociálního zabezpečení a zdravotnictví. Cílem změn bylo snížit plánovaný schodek státního rozpočtu v příštím roce z 230 miliard na 163 miliard. Všechny změny jsou formulovány jako změny platné pouze pro rok 2010.


Zdroj: novinky.cz, 30.12.2009
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny