Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Lidé a alkohol Kocovina Léčba kocoviny, jak se zbavit kocoviny z alkoholu

Léčba kocoviny, jak se zbavit kocoviny z alkoholu

PDF Tisk Email
lecba_kocoviny_navod_kocovinaPtáte se jak léčit kocovinu, tedy celkovou nevolnost a slabost po předchozím požití alkoholu? Receptů, rad a návodů je mnoho. Efekt je individuální - u někoho fungují více, u jiného méně. Zkuste si jich pár přečíst a vyzkoušet. Uvidíte sami, co právě na Váš organismus spolehlivě zabírá.

 • Pokud cítíte žaludeční nevolnost, je vhodné vypít roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.
 • Žaludek také zklidní bylinkové odvary např. z máty, heřmánku nebo zázvoru.
 • Do organismu je nutno dodat cukr např. v ovocných šťávách, tedy džusech. Díky tomu, že jsou játra zaměstnána odbouráváním alkoholu, totiž vázne tzv. glukoneogeneraz - tzn. tvorba cukru, který aktuálně organismus potřebuje. Dobrým zdrojem cukru a detoxifikačních látek je med.
 • Do těla dodejte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (Celaskon).
 • Pokud jste toho schopní, jděte na procházku nebo si jděte zaplavat, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu. Většině lidí s kocovinou ale vyhovuje klid na lůžku a vyčkat vymizení příznaků kocoviny.
 • Dejte si česnekovou polévku, zklidňuj žaludeční sliznici po prohýřené noci a dodá vám potřebné vitamíny a látky.
 • Po bohatě alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte.
 • Existuje již také široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a jeho degradačních produktů (především acetaldehydu).   Musí se však většinou užít ještě před zahájením pití alkoholu. Patří mezi ně např. Antiethanol nebo Prevento.

Mýty a fakta
 • Káva a nápoje obsahující kofein, sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu. Blokádou antidiuretického hormonu vedou k další ztrátě vody, což tělo nadále oslabuje.
 • Běžně dostupné léky proti bolesti sníží část obtíží, většina z nich, zvláště tolik oblíbený Aspirin nebo Ibalgin však může zesílit žaludeční potíže a jeho požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.
 • Další přísun alkoholu (tzv. „vyprošťovák“), utlumí příznaky aktuální kocoviny a vyčerpává rezervy organizmu. Vzniká kombinovaná otrava (etanol + acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky. Nutnost "ranního doušku" je  často příznakem závislosti na alkoholu.


Tip: Zázvor je vynikající koření, které můžete ocenit i při kocovině. Funguje totiž také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny