Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Lidé a alkohol Kocovina Léky na kocovinu

Léky na kocovinu

PDF Tisk Email
lek_na_kocovinu_antiethanol_noblem_preventoExistuje široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a acetaldehydu - tedy produktu alkoholové degradace, který způsobuje kocovinu. Preparáty se však většinou musí užít ještě před zahájením pití alkoholu. Patří mezi ně např. Antiethanol07, Noblem, Alkaseltzer, Drinkchaser, Samaritán, RU 21, Vyprošťvák nebo Prevento. Jak tyto preparáty fungují a jsou vůbec účinné???Léky na kocovinu před pitím alkoholu


Preparáty jako Antiethanol 007, Prevento a podobně se berou ještě před začátkem konzumace a doplňují se během ní. Chrání játra a napomáhají odbourávání toxinů v těle. Sice kocovině nezabrání, ale pomohou k jejímu odbourávání a rychlejšímu ozdravení organismu.

Noblem - obsahuje ademetionin, který si naše tělo samo produkuje. Pomáhá játrům detoxikovat organismus a zmírňuje účinky kocoviny.


Antiethanol 07 - je výsledkem výzkumu, v němž se původně na farmaceutické fakultě v Hradci Králové pátralo po přípravku chránícím játra. Tvoří ho výtažky ze šesti bylin a nakonec se ukázalo, že pomáhá lidskému tělu rychleji odbourávat alkohol. Jeho základem jsou plody vinné révy, další složkou je smuteň hořká a plod embliky, plody datlovníku, nať z rostliny Andrographis paniculata a čekanka obecná. Antiethanol v testech prokázal padesáti- až sedmdesátiprocentní účinnost, pokud jde o snižování nevolnosti nebo vyčerpanosti po pijáckém večírku. Užívají se dvě kapsle půl hodiny před začátkem konzumace alkoholu, případně dvě kapsle co nejdříve po prvním pití. Pokud vypijete více než čtyři skleničky alkoholu, měli byste si vzít dvě další kapsle, jinak by přípravek přestal účinkovat. Deset tablet vyjde zhruba na 180 korun. ¨.

RU 21 - Podobně jako přípravek Antiethanol má účinkovat i RU 21, který původně vynalezla ruská KGB, aby ochránila své agenty před účinky alkoholu. Užívá se před pitím, v jeho průběhu i po něm, celkem vždy asi pět tablet. Základem preparátu je kyselina jantarová, dále v něm jsou kyselina fumarová, látka zvaná L-Glutamin a také vitamin C a cukr. Po internetu se balení po 20 tabletkách dá koupit za necelých tři sta korun.

Drinkchaser = Prevento - jde o dva různé názvy stejného preparátu – jsou k mání zhruba za 160 korun. Obsahuje uhličitan vápenatý, rostlinný tuk, sacharózu, celulózu, sodík, kyselinu stearovou a stearan hořečnatý. Více zde.


Léky na kocovinu po pití alkoholu

Alkaseltzer, samaritán, vyprošťovák

Mezi přípravky „po“ patří třeba alkaseltzer nebo samaritán – mírní příznaky, třeba tím, že dodávají chybějící ionty a podobně.

Prodávají se však podle lékárníků o dost více, protože jsou přece jen podstatně levnější než ty, které se berou předem. A navíc, lidé většinou kocovinu řeší, až když je jim zle. Deset sáčků alka-seltzeru vyjde zhruba na 70 korun, jeho základem je kyselina acetylsalicylová neboli v podstatě lék na bolest Acylpyrin či Aspirin. Nehodí se pro lidi, kteří tyto léky nesnesou. Samaritán se dá koupit za necelých 50 korun za osm sáčků. Tento lék především uklidňuje pálící žáhu – klidně si ho proto dejte i tehdy, když je vám těžko z přemíry jídla. Za pouhých čtyřicet korun můžete mít také dvacet šumivých tabletek přípravku zvaného Vyprošťovák, jehož účinnou látkou je zažívací soda.
.


* Vhledem k tomu, že alkohol působí jako antivitamin thiaminu a že thiamin je důležitý pro fungování jater i nervové tkáně, je vhodné ho doplnit spolu s dalšími vitaminy skupiny B. Určitou logiku má i podávání hepatoprotektiv.
* Antacida mohou zmírnit žaludeční obtíže, nevhodná je ale jedlá soda. Ta sice sníží kyselost v žaludku, ale při reakci s kyselinou chlorovodíkovou uvolňuje kysličník uhličitý, což není příjemné a může poškozený žaludek navíc nafouknout.
* Z důvodů zmíněných v předchozí části mohou být prospěšné i různé remineralizační a nutriční přípravky za předpokladu, že nebudou dráždit žaludeční sliznici.
* U nás masivně propagovaný Anti Ethanol 07 obsahuje výražky z vinné révy, phyllatanthus amara, embliky, datlí, andrographis paniculata a čekanky. Je registrován jako potravinový doplněk (ne jako léčivý přípravek). Webové stránky výrobce neobsahují odkaz na publikovanou práci. Autoři webové stránky tam slibují mimo jiné ochranu jater a zejména zvýšené odbourávání alkoholu v játrech. Tvrdit to, je odvážné, jestliže nejsou k dispozici výsledky randomizované dvojitě slepé kontrolované studie. Např. řidič, který by reklamě nekriticky uvěřil, by na to mohl doplatit. Anti Ethanol 07 bude patrně relativně neškodný, pokud odhlédneme od způsobu jeho propagace.
* Naproti tomu Alka-seltzer obsahuje mimo jiné acidum acetylsalicylicum a jedlou sodu. O nevhodnosti nesteroidních antirevmatik jsme se už zmiňovali (vyšší riziko krvácení do žaludeční sliznice, nižší srážlivost krve). Jedlá soda jako antacidum je obsoletní. Tento přípravek je proto nebezpečný. Nevhodná jsou z výše uvedených důvodů i další nesteroidní antirevmatika.
* S ohledem na zbytkový alkohol je při kocovině nevhodná většina psychofarmak. U lidí zneužívajících alkohol se rychle vytváří obtížně léčitelná kombinovaná závislost na benzodiazepinech, jejich podání u závislých na alkoholu přichází v úvahu jen u těžkých odvykacích stavů a pod dohledem lékaře.
* Naltrexon (Revia) sice nezmírní subjektivní obtíže při kocovině, ale může patrně tlumit projevy intoxikace alkoholem (6). Také mírní bažení po alkoholu a usnadňuje závislým zastavení recidivy.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny