Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Léčba Léčba alkoholismu Léčba alkoholismu, protialkoholní léčba - postup

Léčba alkoholismu, protialkoholní léčba - postup

PDF Tisk Email
protialkoholni_lecba_postupAlkoholismus je nemoc s MKN kódem diagnozy F10. Léčba se nastupuje ve dvou situacích: buď dobrovolně (z dobrovolného rozhodnutí pacienta) nebo na základě příkazu soudu (tzv. detence).

Platí skutečnost, že mnoho lidí se za pití stydí a tají ho. Takový člověk odbornou pomoc dlouho nevyhledá a zbytečně sobě i druhým působí problémy. Je také možné, že má strach z toho, jak by léčba probíhala a má nedostatek informací. Jak tedy léčba alkoholismu probíhá?

V léčbě se využívá terapie nebo poradenství v protialkoholních léčebnách (viz jejich seznam na konci stránky) nebo na psychiatrických klinikách a dále v poradnách. Léčba může být ambulantní (v naprostých počátcích závislosti nebo po léčbě v protialkoholní léčebně) nebo stálá při hospitalizaci. Trvá asi 3 měsíce. Problémem však je, že se na protialkoholní léčbu čeká dlouho. Pokud se tedy alkoholik rozhodne jít se léčit, do doby než nastoupí (několik měsíců) si to většinou již dávno rozmyslí a alkohol mu "vyhovuje."
Po protialkoholním léčení při hospitalizaci je nutná striktní doživotní abstinence, jinak je vysoká pravděpodobnost exacerbace (znovuvypuknutí) alkoholismu. Při léčbě se využívají různé způsoby odvedení pozornosti - např.  pracovní
terapie, arteterapie, psychoterapie (viz níže), ad.


Léčba alkoholismu:

 • odebrání alkoholu a zvládnutí abstinenčního syndromu event. delirií a psychoz (viz část psychózy, deliria, halucinace)
 • psychoterapie skupinová (ve které se velmi komplexně a detailně ve skupině rozebírá proč začal alkoholik pít, co pil, kolik pil, jak dlouho, co mu to způsobovalo v normálním životě, komu tím ublížil, jak mu to změnilo pracovní život ad.), komunitní, partnerská, rodinná – mj. zapojujeme děti
 • resocializace, zlepšení psychického i tělesného stavu
 • alkoholika za každé zlepšení stavu (abstinenci) pochválíme, vysvětlujeme mu, co abstinencí získá a co  naopak při event. dalším pitím ztratí
 • podpůrná terapie (játra - hepatoprotktiva, nervy - vitaminy skupiny B, ...)
 • Antabus jako pomůcka při odvykání (disulfiram nebo akamprosát). Fungují na principu blokády enzymů (např. acetaldehyddehydrogenázy), které likvidují metabolity při degradaci alkoholu v těle. Při požití alkoholu pak dojde ke zvracení. Má se tak vytvořit podmíněný reflex alkohol-nevolnost. Pacient by pak z tohoto principu měl alkohol sám odmítnout. Antabus se bere i po konci hospitalizace.
 • Častá od čtenářů tohoto webu je co se stane při současném požití Antabu a alkoholu: vzniká nevolnost, zvracení, zrychlení tepu, pokles tlaku krve (a to již pri 10-20g alkoholu). Vyšší dávky
 • alkoholu mohou poškodit cirkulaci a v závažných případech navodit i smrt.
 • Normální případné nežádoucí účinky Antabu jsou: trávicí potíže, poškození krvetvorby, ledvin, ad. - ošetřující lékař
 • musí na tyto skutečnosti upozornit rodinu a pacienta. Rodina musí v případě komplikaci stavu porozumět a včas zavolat RZP (rychlou zdravotnickou pomoc).
 • ke snížení bažení (cravingu) se využívají s relativně dobrým úspěchem poměrně darhé preparáty, jako je ReVia (naltrexon) nebo Campral (acamprosatum) (na předpis, poměrně vysoká finanční spoluúčast pacienta)
 • extrémně důležitý je stálý kontakt s terapeuty, socioterap. kluby, vhodné jsou kluby Anonymních alkoholiků (AA), Klub usilující o střízlivost, Organizace dobrých templářů (poslední dva hlavně v minulosti), ad. Kontakty na jmenované kluby jsou níže.
 • eliminujeme malnutrici (tzn. dodání normální plnohodnotné stravy) a doplníme důležité minerály a vitamíny (např. prvky Ca, K, Na, Zn, vit. C, B ad.)
 • myslíme na nebezpečí psychofarmak pro vznik další závislosti (na lécích)


Farmakoterapie odvykacího stavu:
 • delirium: clomethiazol, flunitrazepam (obecně neuroleptika a benzodiazepiny)
 • anxiolytika a antidepresiva v době, když se pacient dostane „z nejhoršího“
 • alkoholický abstinenční syndrom: benzodiazepiny, chlormethiazol

Cílem terapie je trvalá a důsledná abstinence do konce života a pomoc při zvládnutí sociální a ekonomické pozice pacienta (např. kontaktování rodiny).Vzkaz z návštěvní knihy jako reakce na příspěvek v návštěvní knize pro Dana, který má strach z léčby za hospitalizace:

Dobrý den, chtěla bych reagovat na příspěvek Dana a možná tak trochu zodpovědět na dotazy dalších ohledně léčby.Jsem krátce abstinující alkoholička a léčbu jsem ukončila před nedávnem. Ráda bych Danovi řekla, ať se sebou něco tzv. dělá a k léčbě se rozhodne. I já jsem z ní měla obavy a nedovedla si vůbec představit, co vlastně obnáší. Dnes, po jejím absolvování bych ji doporučila všem, kteří ještě váhají. Naučíte se, pokud máte vy sami zájem, porozumět trochu sami sobě, svému problému,budete se vlastně věnovatsami sobě a taky zde poznáte spoustu opravdu skvělých lidí, kteří mají stejný/nebo možná i daleko větší/problém.Neboj se Dane ústavní léčby a pokud chceš, opravdu se sebou něco udělej.Třeba mi dáš za pravdu.A vám, pane doktore,děkuju za zřízení vašich stránek.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny