Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Léčba Nedobrovolná léčba Nedobrovolná léčba alkoholismu, alkoholika, umístění na záchytné stanici ("záchytce")

Nedobrovolná léčba alkoholismu, alkoholika, umístění na záchytné stanici ("záchytce")

PDF Tisk Email
zachytna_stanice_detence_alkoholikaJsou některé případy, kdy je možné umístit alkoholika bez jeho souhlasu k hospitalizaci a to z několika důvodů - pokud ohrožuje sebe nebo své okolí, pokud je protialkoholní léčba nařízena soudem nebo pokud je osoba v opilosti a není další možnost jejího předání (např. rodině) nebo je nějakým způsobem agresivní (viz níže).


Léčba

  • Osoba jeví známky duševní choroby nebo intoxikace a ohrožuje sebe nebo své okolí. Typickým příkladem je pacient s alkoholickou psychózou, který např. vidí Marťany nebo slyší hlasy neexistujících lidí a pod vlivem
  • těchto halucinací jedná. Podobná situace může nastat u člověka po sebevražedném pokusu nebo po život
  • ohrožující otravě alkoholem. Poněkud sporné je, když se člověk závislý na alkoholu „rozpil“, není schopný pití zastavit sám, riskuje vážné následky, ale léčbu odmítá. Někdy lze uvažovat o krátkodobé nucené léčbě i v tomto případě. Je to však velmi sporné a je samozřejmě lepší, když se člověk závislý na alkoholu k léčbě rozhodne dobrovolně (třeba i pod tlakem okolností a vlivem okolí). Doporučení k nucené léčbě tohoto typu může vystavit kterýkoliv lékař aopřijetí do příslušeného zařízení rozhoduje lékař tohoto zařízení.
  • Někdo se dopustil trestného činu a léčbu (ambulantní nebo ústavní) mu nařídil soud.

Záchytná stanice
  • Podle zákona je možné nedobrovolné umístění na protialkoholní záchytné stanici a to „Pokud je klinickým a laboratorním vyšetřením zjištěno, že ošetřovaná osoba není ohrožena na životě selháním základních životních funkcí, ale pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nekontroluje své chování, a tím bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo je ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení, je tato osoba povinna se podrobit ošetření a pobytu v záchytné stanici po dobu nezbytně nutnou k odeznění akutní intoxikace.“ Pobyt na záchytné stanici se na rozdíl od protialkoholního léčení plně platí.

Zajímavost: Dříve mohl protialkoholní ústavní léčení nařídit i odbor zdravotnictví okresního úřadu. Tuto možnost ovšem ústavní soud v roce 1997 zrušil.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny