Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Zákony a alkohol Který zákon zakazuje pít alkohol dětem a mladistvým

Který zákon zakazuje pít alkohol dětem a mladistvým

PDF Tisk Email
ktery-zakon-zakazuje-pit-alkohol-detem-mladistvymPřed několika dny přišel do Návštěvní knihy tohoto webu následující dotaz: Mohl by jste mi prosím napsat, který zákon výslovně zakazuje pít mládeži do 18 let alkohol? Našel jsem pouze zákon, který zakazuje mladistvým naléval alkoholické nápoje. Příslušný zákon jsem nenašel a proto jsem se na věc zeptal přímo právničky pracující pro bezplatnou právní poradnu online.


Cituji odpověď:
Samotné "pití" zakázané není, je zakázaný prodej a podávání alkoholu - ten se vztahuje na prodejce alkoholických výrobku (379/2005 Sb.), pokud by alkohol podal dítěti rodič bude se odpovědnost řešit přes zákon o rodině a trestní zákoník.

Prakticky se dítě nemá jak k alkoholu dostat, ale pití jako takové zakázané není - a to hlavně proto, že když zakážete pití, tak budete muset postihovat toho, kdo pije.

Samozřejmě existují země, které mají zavedenou prohibici - ale pokud chceme žít v systému práva, které především chrání, musí se všechny normy nastavovat tak, aby byly nežádoucí jevy eliminované a předcházelo se jejich negativním důsledkům, které mají dopad na větší část společnosti.

Negativnější než to, že dítě požije alkohol, pro společnost je, že existuje někdo, kdo dětem alkohol podává a proto se postihuje podávání, čímž se eliminuje požívání a především se trestná ten, kdo je mentálně dostatečně vyspělý na to, aby věděl, jaké důsledky jeho konání bude mít.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny