Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Léčba Abstinence, dohled Jak poznat, zda závislý alkoholik pije dále alkohol nebo ne

Jak poznat, zda závislý alkoholik pije dále alkohol nebo ne

PDF Tisk Email
jak_poznat_zda_alkoholik_zavisly_na_alkoholu_dale_pije_alkoholRodina a přátelé alkoholiků se mnohdy snaží pomoci. Alkoholik je velkou zátěží sám pro sebe a tím spíš pro svou rodinu (partner, děti), zaměstnavatele, ad. Přemlouvají alkoholika k léčení. Ten jim řekne, že nepije nebo že nemá problém s alkoholem. Omlouvá to tím, že si přeci "každý někdy dá" a ať z toho neděláme vědu.Pravdou bohužel je, že pokud se nedá alkoholikovi nůž pod krk - tzn. například výhružka rozpadu vztahu nebo ignorování od dětí alkoholika, alkoholik často do té doby na léčbu nepřistoupí a dál své pití racionalizuje.

Cesta od alkoholismu k abstinenci je svízelná. Jde o silnou závislost. Většina alkoholiků (velmi zhruba se oficiálně uvádí 90%) nedokáží sami s alkoholem skoncovat a je zapotřebí nastoupit na tříměsíční protialkoholní léčbu a doživotní striktní abstinenci ("ani pivo!").

Vzhledem k tomu, že alkoholici často lžou, je možné prokázat to, zda pili v poslední době (a tedy objektivizovat úspěšnost léčby) z krevních testů. Využívá se biomarker, kterému říkáme CDT – tj. karbohydrát deficientní transferin. Jeho hladina nám ukazuje, zda v poslední době pacient pil nebo abstinoval. Levnějším (avšak méně specifickým) a přesným testem je jaterní GMT (enzym jater uvolňovaný při umírání buněk jater alkoholovým nebo chemickým důvodem).

Nejčastěji změněné biochemické hodnoty v krvi alkoholika jsou zde.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny