Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Selincro, nalmefen a léčba alkoholismu, závislosti na alkoholu - princip léčby

Selincro, nalmefen a léčba alkoholismu, závislosti na alkoholu - princip léčby

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Čtvrtek, 19. duben 2012 (02:48)

malmefene-lecba-alkoholismu-bez-abstinenceLéčit se ze závislosti na alkoholu a přitom dál pít? Nemusí to být utopie, pokud se do praxe dostane nový nadějný lék. Dánský výrobce už si podal žádost o registraci k Evropské lékové agentuře. Pokud lék schválí, může se na evropském trhu objevit již v roce 2013.


lek-selincro-nalmefene-lecba-alkoholismu-bez-abstinencePřípravek Selincro s účinnou látkou nalmefenem působí úplně jinak než známý antabus. V kombinaci s alkoholem sice není pacientovi špatně, ale pití mu nepřinese očekávané potěšení. Výsledkem je, že po první sklence nemá důvod v pití pokračovat.

Tři mezinárodní studie, z nichž jedna probíhala i na osmi českých klinikách, prokázaly, že jedna pilulka nalmefenu denně sníží v průměru množství vypitého alkoholu o dvě třetiny. Otevírají se tak léčebné možnosti pro všechny závislé na alkoholu a jedince, kteří škodlivým způsobem konzumují alkohol, pro něž představuje abstinence nepřekonatelnou překážku léčby nebo u nichž nebylo možné abstinence jinou léčbou dosáhnout.

malmefene-alkohol-alkoholismus-lecba-zavislosti-bez-abstinenceNe všichni jsou ale ze zprávy nadšení. „O zázračných lécích proti závislosti slýchám přes třicet let své praxe. Pak se vždy ukáže, že je to kachna nebo že takový lék je účinný velmi omezeně,“ říká prim. MUDr. Karel Nešpor, primář mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích.

Česko je podle Světové zdravotnické organizace na druhém místě na světě v množství vypitého alkoholu na hlavu, větší pijáky najdeme jen v Moldavsku. Spotřeba piva u nás v posledních letech sice klesá, ale se 145 litry na osobu ročně se stále držíme na špici. Spotřeba vína u nás naopak roste.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem u nás podle statistik pije alkohol 1,3 milionu osob, tedy pětina dospělých.
Společenské náklady pití alkoholu, které vedle léčby závislých zahrnují i kriminalitu nebo ušlou produktivitu nemocných a předčasně zemřelých, vyčíslili odborníci z Kliniky adiktologie na 16 miliard Kč ročně.

Zdroj: lidovky.cz
Spolupráce:
MUDr. Petr Popov, primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny