Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Za jak dlouho, dlouhou dobu vznikne závislost na alkoholu, alkoholismus a kolik pít

Za jak dlouho, dlouhou dobu vznikne závislost na alkoholu, alkoholismus a kolik pít

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Čtvrtek, 10. září 2009 (23:00)
za_jak_dlouho_vznikne_alkoholismus_zavislost_na_alkoholuOdborný časopis British Medical Journal informoval o pokusu na americké Cornellově univerzitě. Vyplynulo z něj, že lidé s nízkými sklenicemi pijí více. Důvodem je, že se do musí se do takových sklenic nalít až o třetinu víc, aby se povedlo vyvolat optický dojem stejného množství jako v úzké vysoké odlivce.Neustálý zvýšený přísun alkoholu pak přispívá k vytvoření závislosti.


Z pijáka se stává alkoholik dle jeho věku a psychosociálních faktorů za různou dobu. U 15letého je to asi půl roku a více. U dospělého člověka trvá vznik závislosti většinou několik let, zhruba od jednoho do 5 let, takže alkoholická troska se může z člověka stát už i v mladém věku.


Jsou po tátovi...

Mimořádně ohroženou skupinou jsou mladí muži, jejichž otec je závislý na alkoholu. Rodinná zátěž se uvádí asi na 64% mužských potomků.

Z velké části totiž mohou za vznik závislosti geny. Existuje dokonce jedna genová kombinace, nazvaná DRD2, která je přímo spojena s konzumací alkoholu a jiných drog. Tato varianta při konzumaci alkoholu podmiňuje více příjemných požitků a tudíž větší touhu pít.


Rizikové faktory

Z člověka se stane alkoholik většinou souhrou okolností, připomínají ve své práci autoři Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. MUDr. Hana Karbanová, PhDr. Ladislav Csémy.

K typickým rizikovým faktorům patří nevhodná společnost a antisociální vrstevníci, traumatizace a zanedbávání v dětství, nedostatek sociálních a jiných relevantních dovedností a riziková hierarchie hodnot, špatné sebeovládání, duševní problémy (úzkosti, deprese), a také špatný zdravotní stav.

Kupodivu - stres vyvolává bažení (craving) po alkoholu u lidí již závislých, ne však u normální populace.


Vražedný mix

Kolektiv Nešpor - Karbanová - Csémy upozorňuje, že jeden rizikový činitel obvykle vede ke vzniku dalšího, takže se pravděpodobnost propadnutí "démonu alkoholu" ještě zvýší.

Ke zneužívání alkoholu vede podle těchto autorů už souběh dvou rizikových faktorů.

Ještě horší je kombinace tří rizikových činitelů, například zátěžová životní událost, nezkušenost a nízký věk.


Pozor na okolí

Lidé bez sítě bezpečných sociálních vztahů a bez návyku na zdravější životní styl mají nízkou schopnost vzdorovat nepříznivému vlivu okolí. Jím mohou být třeba zaměstnání spojená s cestováním, výrobou nebo prodejem alkoholu a drog nebo s hazardní hrou.

Dalším častým spouštěčem závislosti mohou být hyperprotektivní rodiče či manželka, případně rodiče, kteří sami pijí či trpí duševní chorobou. Škodí i neexistující nebo nejasná pravidla a špatná organizace rodinného života.

Problémem bývá i dostupnost alkoholu na pracovišti nebo ve škole, když zde navíc neexistují jasná pravidla proti jeho zneužívání.

Zdroj: zdravi.centrum.cz, 13.4.09

Související odkaz:
Jaké množství alkoholu je bezpečné a kdy hrozí závislost, tedy alkoholismus?

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny