Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Fórum
Zaregistrováním do fóra získáte jedinečnou identitu a nikdo nemůže psát vaším jménem nebo přezdívkou.
Vítejte, zde se můžete přihlásit nebo registrovat.   Nepamatujete si heslo?
Stránka: 12345678
Dolů
Téma: Češi kvartální alkoholici ???
*
#49626
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Tjn. To asi jo. Ale proč v padesáti, že jo..
Pijak
Gold Boarder
Příspěvky: 213
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Poslední úprava: 22/07/2018 11:38 Provedl: Pijak.
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49628
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
a proc v petatriceti, ze jo
blabla
Senior Boarder
Příspěvky: 73
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49635
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Kvartální alkoholik je někdo, kdo vydrží měsíce (i třeba skoro rok) nepít, ale pak ho to sejme a pije třeba týden v kuse nebo prostě do padnutí. Kvartální je od slova kvartál, a to je čtvrtletí. Takže ten, kdo se opije několikrát do měsíce není kvartální alkoholik. Je to obyčejný alkoholik. A vlastně nemusí být ani alkoholik, jen pijan. Mezi tím je rozdíl, i když ani jedno samozřejmě není fajn.
Reminiscence
Gold Boarder
Příspěvky: 250
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49637
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Vážení alkoholici,

je úplne jedno do ktorej kategórie sa sami alebo lekárom diagnostikujete a zaradíme. "Ak si už raz zlomil toleranciu voči alkoholu → niet viac cesty späť! Už môžeš "iba" abstinovať!"...
, ale ešte vždy si môžeš vybrať, či:
1. *nasilu* alebo 2. *uvedomele* - s prijatím seba-samého ako nemocného človeka, ktorý pláva po prúde a nie proti...
Proti vetru tiež "asi" nikto vedome čúrať nebude. A nesnažte sa prosím ani prečúrať *Prírodu* a jej *Zákony*... , lebo môžete dopadnúť ako Ja - a pokropíte si "vychytranú" hlavu...
Ja
"Ego sum, qui sum"... ;)
Platinum Boarder
Příspěvky: 3118
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49639
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Reminiscence:
1url.cz/ctG4q

Najdi mi tam něco o tom, že vydrží měsíce i třeba skoro rok.. Nebo napiš autorovi, aby si to tam doplnil, tento překvapivý nový objev..
Pijak
Gold Boarder
Příspěvky: 213
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Poslední úprava: 23/07/2018 11:22 Provedl: Stopka. Důvod: Zkrácení URL adresy
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49649
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Myslim, ze tieto akademicky debaty na temu "som uz alkoholik alebo este nie, a ak ano, tak aky presne poddruh?" su pre obycajneho cloveka zbytocne. Sluzi to len na to, aby si si mohol racionalizovat pitie, presne ako sa tu spomina - ved na tom nie som az tak zle, podla tejto definicie, ktoru som musel hladat na internete 3 hodiny, lebo podla vsetkych ostatnych som uz nejaky druh alkoholika ("Ja nie som kvartalny alkoholik, lebo na internete sa pise, ze taky pije tyzden v kuse, ale ja to zabalim uz po dvoch dnoch").

Pozrime sa ale na nejake fakty ohladom CR, lebo aj taka otazka tu padla (ci je Cesko krajina alkoholikov) :

Konzumace legálních drog zůstává v České republice dlouhodobě vysoká. U alkoholu spadá do kategorie rizikového pití až 900 tisíc dospělých osob. Denních konzumentů alkoholu je přibližně 600 tisíc, z toho přibližně 100 tisíc je denních konzumentů nadměrných dávek alkoholu. Denní konzumaci alkoholu uváděli častěji respondenti ve starších věkových skupinách (10,2 % ve věku 55–64 let), konzumaci nadměrných dávek alkoholu při jedné příležitosti uváděli naopak častěji respondenti v mladších věkových kategoriích.

Zdroj : Výroční zpráva o drogách v ČR za 2016.
Double D
Gold Boarder
Příspěvky: 210
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.


And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.
F. Nietzsche
 
#49650
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Myslim, ze tieto akademicky debaty na temu "som uz alkoholik alebo este nie, a ak ano, tak aky presne poddruh?" su pre obycajneho cloveka zbytocne. Sluzi to len na to, aby si si mohol racionalizovat pitie, presne ako sa tu spomina - ved na tom nie som az tak zle, podla tejto definicie, ktoru som musel hladat na internete 3 hodiny, lebo podla vsetkych ostatnych som uz nejaky druh alkoholika ("Ja nie som kvartalny alkoholik, lebo na internete sa pise, ze taky pije tyzden v kuse, ale ja to zabalim uz po dvoch dnoch").

Někdy to tak u někoho může být. V mém případě, to bylo ale přirozené hledat. Když mi doktor dal diagnózu, kterou jsem do té doby neznal a skoro nic mi k ní neřekl bylo logické, že jsem hledal informace jinde.. Dělám to tak u všech diagnóz, co mi najdou. Když jsem chlastával téměř jsem si nepřipouštěl, že bych mohl být jakýkoliv alkoholik... To až u doktora jsem dostal tuhle diagnózu. A k němu jsem šel s depresema a úzkostma, jen tak mimochodem.
Když jsem si racionalizoval pití (to jsem se později rozchlastal i s touhle diagnózou) tak jsem si říkal, že je doktor přepojatý a tuhle diagnózu dává každýmu, kdo víc pije a já jsem zdravej.. Což vlastně říkáš, dost jsem se tam chytnul toho, že jsem nepil třeba týden v kuse atd. Moje šňůry byly den až dva dny. Tři dny byla výjimka.

Takže u mě tyto debaty jsou naopak přínosné, protože většina lidí považuje alkoholika za někoho kdo denně vypije dvě lahve rumu. A já tyhle věci nedělal, takže nejsem alkoholik a můžu si dát frťana, jednou za čas se vylejt je přece v pohodě, ne? No a po této debatě si víc uvědomuju, že jsem taky alkoholik, jen né notor, ale kvartál.
Pijak
Gold Boarder
Příspěvky: 213
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Poslední úprava: 23/07/2018 12:09 Provedl: Pijak.
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49651
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Mne sa viac pozdava pouzivat skor terminy ako problemove/rizikove/nadmerne pitie, najma pre tieto uvodne, hranicne, stadia alkoholizmu, ked sa to neda uplne jasne povedat. Uz len kvoli tomu, ze ked sa povie "alkoholik", kazdy si predstavi to finalne stadium a vela ludi si odfukne, ze chvala Bohu, to urcite este nie som, takze moje pitie je v poriadku (najma ked aj vsetci okolo piju rovnako). Ale spadaju do kategorie povedzme rizikovych/problemovych pijakov, lenze nic s tym nerobia, lebo riesia len binarnu otazku : Som alkoholik? Ano/Nie, ale to je pritom spektrum.

Samozrejme to je len moj osobny nazor, co ja viem, ci je spravny Ale mam pocit, ze ak by sa taky clovek, co sa opija kazdy tyzden v piatok niekde docital, ze je rizikovy pijak, mozno by na tom zapracoval skor. Ze nema taku motivaciu sa nad tym zamysliet poriadne, ked si miesto toho len precita, ze nie je alkoholik. A to zvlast v nasich krajinach, kde to patri ku kulture a ludia si neuvedomuju/nevedia (a boli by VELMI prekvapeni, keby vedeli) kolko malo sa uz povazuje za rizikove/problemove/nadmerne pitie.
Double D
Gold Boarder
Příspěvky: 210
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.


And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.
F. Nietzsche
 
#49652
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Já mám zase raději tu hranici alkoholik/nealkoholik jinou, nebudu říkat odkud, ale ta se mi líbí nejvíc a nejvíc s ní souhlasím:

Alkoholik je ten, co během pití ztratí možnost ovládat množství vypitého alkoholu, potom co se napije.

Tam už prostě o problémového pijáka podle mě nejde. Problémový piják je podle mě někdo, kdo běžně pije pár pivek a semtam mu to ujede z důvodu, že to nějak pustí. Bohužel u mě došlo k tomu fenoménu, že jsem tu kontrolu ztratil. Snažil jsem se jí znovu získat, ale už to prostě nevyšlo.
Pijak
Gold Boarder
Příspěvky: 213
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#49654
Re: Češi kvartální alkoholici ??? Před 5 rok, 9 měsíce  
Pre mna je zase problemovy pijak ten, ktory mal kvoli pitiu (relativne) vazne problemy (stratene doklady, zbytkac za volantom, facka zene v opitosti), ale toto je uz v zasade semantika.

Napadla ma taka analogia s vahou. Mas normalne BMI, od 25 mas nadvahu, od 30 obezitu. Nie je ziaden specialny dovod, preco by tie cisla mali byt take ako su, pretoze je to takisto spektrum (chudy-tucny), ale niekde trebalo nakreslit ciaru v piesku, ze odteraz uz mas nadvahu. Vtedy Ti moze doktor pohrozit prstom, ze uz mas nadvahu a mal by si upravit zivotospravu, aj ked este nie si tucny.

A prave takyto "dvihnuty varovny prst" medziclanok mi pri alkohole (vo vseobecnosti) chyba, kde by Ti doktor povedal, ze alkoholik sice este nie si, ale si na dobrej ceste sa nim stat a mal by si prehodnotit svoje popijanie.

Ja Ti rozumiem, ale napriek tomu sa nazdavam, ze kategorie abstinent-konzument-alkoholik su nedostatocne. Mne by sa pacilo abstinent-konzument-rizikove/problemove pitie-alkoholik. Nieco take, co by popisovalo stav, ked to uz nie je dobre, ale este to nie je vyslovene zle. Nieco, co keby pocul obycajny clovek u lekara, tak by to este vedel viacmenej bezbolestne obmedzit, mozno sa este aj vratit do stadia konzumenta (co vieme, ze u alkoholika je vylucene).
Double D
Gold Boarder
Příspěvky: 210
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.


And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.
F. Nietzsche
 
Nahoru
Stránka: 12345678
Moderátoři: Tes
Přihlásit se k odebírání kanálu novinek fóra
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny
Protected by Spam Fighter