Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Fórum
Zaregistrováním do fóra získáte jedinečnou identitu a nikdo nemůže psát vaším jménem nebo přezdívkou.
Vítejte, zde se můžete přihlásit nebo registrovat.   Nepamatujete si heslo?
Stránka: 123
Dolů
Téma: Je závislák nebo jen opilec?
#52840
Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Ahoj, asi nejdu ani tolik pro radu, jako se spíš vypovídat, ale ano, budu ráda, když mi napíšete svůj pohled na věc.
Muž vždycky pil a od začátku náš vztah provázely jeho excesy: ožral se, byl vulgární, rozbíjel věci, bezdůvodně žárlil. Pak se omlouval, ale nezapomněl dodat, že je to vlastně moje vina. Už tehdy jsem ho měla nechat plavat a vím to. Bylo mezi námi ale vždycky obrovské pouto a je stále.
Přestěhovali jsme se za město, vzali se, narodil se syn, potom dcerka. Manžel nikdy nechodil do hospody, ale pije doma. Každý den pivo, tak 3 kousky. Někdy byl i den, kdy se nenapil a náležitě na to upozorňoval. Někdy místo piva nebo k tomu panáka. Někdy víno - ale ne na vychutnani, nalije si ho do půllitru Víkendy si udělá ještě veselejší. Problém je, že i když je opilej, vypadá, že není. Někdy to prostě zjistím až když ráno řekne, že má teochu okno. Má dobře placenou práci, do které poctivě chodí, i když ráno někdy ví, že by nadýchal. Vždycky hodně hulil trávu a po mým obrovským nátlaku přestal a řekl, že už si nikdy nedá, že se tak sám rozhodl. Uvítala jsem, i když jsem 100% nevěřila. Několikrát naznal, že to přehání s pitím a že to musí omezit. Omezil - na měsíc přestal úplně. Ale viděla jsem, jak to špatně zvládá a dělal si hodně silné čaje a viděla jsem, jak potřebuje tu zavislost vyměnit za jinou. Po měsíci detoxu, že bude pít jen o víkendech a jen rozumně. Víkend = začít v pátek ve 2, skončit v neděli večer. Pak začal sem tam v týdnu: dnes je hokej, dnes mám svátek, dnes je hezky, dnes se stavil kámoš... A začal zase téměř denně. Nikdy to omezení nevydrželo dlouho. On se ale nikdy neopije tak, že by se někde válel, blábolil.. Je to inteligentní člověk a taky manipulativni. Takze stále argumentuje, že přece chodí do práce, nosí peníze, plní svoje závazky, nikde neleze po čtyřech apod a to je všechno pravda. Přes narozením dcerky krize mezi námi vyvrcholila (kolotoč: on pil, já byla podrážděná, pil víc, já nadávala, on pil a byl zlý, já s ním nemluvila, pil...). Nikdy mě neuhodil ani neurazil, ale začal přitvrzovat, litaly sprostý slova. Později už že jsem pi__ apod. Já byla těhotná. Nikdy jsem na něj nekricela, spíš se hadkam vyhýbala. Z domu to neznám, naši jsou rozvedení, ale slušní lidi, nikdy nebyli sprosti, nepili, nepodvadeli se. Bylo to pro mě strašný a chtěla jsem odejít. Ale těhotná s 2letym dítětem... Vždycky jsem vymekla. Byli jsme i v poradně, kde psycholožka jasně řekla, že je problém u něj, jeho agresivita, pití atd... No ta si dovolila... On je úplně pohodě a ona je úplně mimo. Krize vyvrcholila tím, že na mě poprvé vztahl ruku. Při hádce do mě začal strkat a když jsem ho odstrcila já, naštval se, vytáhl mě z postele (byla jsem měsíc před termínem porodu) a táhl mě po chodbě ke dveřím, že mě vyhodí ven (konec listopadu). Prosila jsem ho, ať mě nechá, bála jsem se o sebe a dítě, navíc v domě spal syn. Ráno jsem sbalila sebe i syna a odjela k tátovi. Po týdnu jsem se ale pod tlakem okolností vrátila (maličký byt, porod za dveřma, manžel se omlouval a hodně jsme si toho vyříkali, on uznal chyby, já taky, syn moc plakal, že chce domů, byla jsem naprosto vyřízená z představy, že po porodu budu s dětmi v malém pokojíčku v "cizím" bytě). Toto se stalo před rokem a já musím uznat velkou změnu. Muž od té doby pomáhá doma, vaří, dělá nádobí, máme hezký vztah... Občas to zaskřípe, ale kde ne... Ovšem muž pořád popiji. Ksyz jsem se vracela, jasně řekl, že pít nepřestane, že nemá důvod, ale že samozřejmě to bude jen málo, jen o víkendu........ Dávno to není pravda, pije zase skoro denně, někdy min, někdy víc. Nikdy do nemoty, práci zvládá zodpovědně i péči o rodinu, uvaří, postará se... Ráno před prací nepije, to by byl vyhazov, navíc jezdí autem. Na to si dává pozor. Po práci ale hned. Víno nebo pivo nebo tvrdej s dzusem. Neni to na něm poznat. Synek občas trochu zlobí, ale vždycky too spolu vyřešíme. Ovšem stalo se už párkrát, že chlap nepřiměřeně vyjel (samozřejmě měl v sobě alkohol, i když to nebylo znát) a byl na syna až agresivní. Křičel, dal mu facku a naposledy se vytocil tolik, až na něj křičel, že ho zabije a napřahoval pěst. Vyhodila jsem ho z ložnice a ráno se samozřejmě omlouval. Ovšem zase připomínal, že za to může synovi chování... Celé svátky propil a já je strávila na tomto webu, přečetla kvanta příspěvků i článků. Během svátků říkal, že to teď s tím pitím přehání, že to ví a že po silvestru to zase omezí, kvůli práci i nám... Výplatu nikdy nepropije, i když za to asi utratí dost peněz. Sex nám to nekazi, vždycky byl skvělej, jak říkám, nikdy se nezdál opilý,jen mi trochu vadilo, že to z něj táhne. Na silvestra popijel, ale pohoda, až když najednou začal o sexu a já mu mile a v klidu řekla, že ne, že mi vadí, že pije, strašně se naštval, vyvolal hádku a hodinu a půl se hádal, měl zase svůj opileckej manipulativni gestapackej monolog, jak se chovám, co si myslím, že na něj zkouším divadylka... Od té doby jsme spolu moc nemluvili a včera jsem přišla s tím, že to takhle dám nejde a ať si sám pro sebe udělá test a přečte si, co jsem mu našla. Že má problém a já to takhle dál nechci a nedovolím, aby v tom vyrustaly děti. Ty ho mají moc rady a on je, je na ně normálně moc hodnej, není to nějakej blb, co by se jim nevěnoval, stojí o ně. No neklaplo to, žádnej debilní test si dělat nebude a přece sám řekl, že to po vánocích omezí. Abstinenta z něj nikdy neudělám, to prej ať mě ani nenapadne. Chtěla jsem, aby to zkusil na měsíc, aby sám viděl, jak to zvládá. Prej nemá absolutně důvod něco takovyho zkoušet, zas ty moje natlaky, že on se kvůli mě změnil (pomáhá doma, nehuli), ale já se nezměnila vůbec (že po něm štěkám). Zkrátka že z něj dělám nejakyho vozralu že čtvrté cenové, že moc dobře ví, že keyby tak pil dal, tak má našlápnuto k alkoholismu, ale že sám z vlastní vůle to teď chce omezit, tak ať ho přestanu buzerovat... Problém je v tom, že už to takhle omezil několikrát a vždycky se dostal tam kde je teď. Mně tenhle web otevřel oči a za poslední dny sem si uvědomila, že v tom jedu s ním. Že z toho mám velký stres, jsem naštvaná na něj, že chlastá, na sebe, že z toho nejsem schopna utéct a nejvíc, že v tom jsou děti. I když tím nijak zvlášť netrpí, kromě toho, jak muž vystresoval syna tím výstupem nechci ale, aby si zvykali na tento model rodiny a taky je mi jasný, že vnímají mnohem víc, než si myslíme. Díky všem, kdo dočetli až sem. Myslíte, že je už závislák, nebo jen ožrala a vůl? Když zvládá práci, domácnost, peníze nosí... Pořád si tuka na čelo, že alkoholik by toto přece nezvládal. Mám ho ráda, děti taky, není to zlej chlap, dokáže být úžasnej a nikdy jsem se od něj nedokázala odpoutat. Teď se už ale něco zlomilo a uvažuju vážně o odchodu. Zvlášť po tom, co mi teď řekl, že nikdy nehodlá přestat pít. Nestojím mu ani za to, aby to zkusil na měsíc a dokázal mi tím, že nemá problém. Timhle mi spíš dokazuje, že ho má... nevidí mě jako pomocnou ruku, ale někoho, kdo nad ním chce vyhrát a dokázat mu, že je alkoholik
Kapradina
Junior Boarder
Příspěvky: 23
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52842
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Tak minimálne ten vôl určite. A korunovaný.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2299
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52843
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
V tomto by ti asi viac poradili ženy, ktoré tiež majú doma úžasných chlapov. S jednou chybičkou....

Myslíte, že je už závislák, nebo jen ožrala a vůl?


Ak napíšem že nie je závislák, tak mu to budeš tolerovať a čakať kým tým závislákom bude? A možno nie je ani závislák a ani nebude nikdy, netuším. Aký je v tom pre teba rozdiel, ak by bol len ožrala a vůl?
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2299
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52844
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Ahoj Kapradino,

podle mého názoru je to v podstatě učebnicový závislák. Něco o tom bohužel vím, v mnoha ohledech jako bys totiž psala o mně samotném - až jsem sám znechucen svojí ubohostí... Cituji:

"Muž vždycky pil... Manžel nikdy nechodil do hospody, ale pije doma... Každý den... Někdy byl i den, kdy se nenapil... Někdy místo piva nebo k tomu panáka... Někdy víno - ale ne na vychutnani, nalije si ho do půllitru... Víkendy si udělá ještě veselejší... Problém je, že i když je opilej, vypadá, že není... Někdy... má trochu okno... Má dobře placenou práci, do které poctivě chodí, i když ráno někdy ví, že by nadýchal... Vždycky hodně hulil trávu... Několikrát naznal, že to přehání s pitím a že to musí omezit... Omezil - na měsíc přestal úplně.... Ale viděla jsem, jak to špatně zvládá a dělal si hodně silné čaje a viděla jsem, jak potřebuje tu závislost vyměnit za jinou.... Po měsíci detoxu, že bude pít jen o víkendech a jen rozumně... Víkend = začít v pátek ve 2, skončit v neděli večer.... Pak začal sem tam v týdnu: dnes je hokej, dnes mám svátek, dnes je hezky, dnes se stavil kámoš... A začal zase téměř denně.... Nikdy to omezení nevydrželo dlouho.... On se ale nikdy neopije tak, že by se někde válel, blábolil.. Je to inteligentní člověk... přece chodí do práce, nosí peníze, plní svoje závazky, nikde neleze po čtyřech apod a to je všechno pravda... Nikdy mě neuhodil ani neurazil... pomáhá doma, vaří, dělá nádobí, máme hezký vztah... Občas to zaskřípe, ale kde ne... Ovšem muž pořád popiji... pije zase skoro denně, někdy míň, někdy víc... Nikdy do němoty, práci zvládá zodpovědně i péči o rodinu, uvaří, postará se... Ráno před prací nepije, to by byl vyhazov, navíc jezdí autem.... Na to si dává pozor. Po práci ale hned. Víno nebo pivo nebo tvrdej s džusem... Neni to na něm poznat... Ovšem stalo se už párkrát, že chlap nepřiměřeně vyjel (samozřejmě měl v sobě alkohol, i když to nebylo znát) a byl... až agresivní... Celé svátky propil... že po silvestru to zase omezí... Výplatu nikdy nepropije, i když za to asi utratí dost peněz... jen mi trochu vadilo, že to z něj táhne... moc dobře ví, že kdyby tak pil dál, tak má našlápnuto k alkoholismu... Problém je v tom, že už to takhle omezil několikrát a vždycky se dostal tam kde je teď.... není to zlej chlap, dokáže být úžasnej..."

K tomu podle sebe TIPUJU, že dělá několik dalších věcí, o kterých zatím nevíš:
- o spoustě alkoholu, který vypije možná nevíš, protože má dost určitě různé fígle a vychytávky jako třeba různě poschovávané flašky doma - v tom umíme být neuvěřitelně kreativní
- v noci nebo nad ránem se asi občas probudí a více nebo méně tajně se napije a jde zase spát
- o víkendu alkohol už k snídani (ranní doušky)
- ranní minidoušky už pravděpodobně zkusil i před prací, ale v práci to z něj bylo párkrát cítit, dostal tam kvůli tomu přes prsty a tak si to sakra hlídá a tobě o tom neřekl
- občas mu to možná ujede a i do té "němoty" nebo ublinknutí se zpije, ale nějakým způsobem to před tebou schová/zamaskuje
- občas přijede autem domů a první lok si dá lačně hned u auta, aby nikdo neviděl
- více nebo méně tajné popíjení na výletech mezi řízením auta - tak akorát, aby to zvládl odřídit i zpět

Píšeš, že ví, že by někdy ráno nadýchal... Co myslíš, že se stane s jeho slušně placenou prací, až se jednoho dne ucho utrhne, nadýchá a přijde o řidičák???

ZATÍM MÁ STÁLE JEŠTĚ ŠANCI to utnout bez nějakého velkého průseru - stejně jako já.

S každým odpitým 1/4rokem se mu ta šance snižuje - stejně jako mně.

TIK TAK, TIK TAK, TIK TAK...

A tonoucí, když klesá ke dnu, střízlivých se chytá... a občas stáhne někoho slabšího s sebou.

TIK TAK, TIK TAK, TIK TAK...

Jak moc jsi silná, Kapradino?
Fenix1
Senior Boarder
Příspěvky: 75
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Pohlaví: Muž Narozeniny: 02/26
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52845
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Monika/Kapradina,

..."kedy už vytriezviete obaja?"

Ty zo spoluzávislosti a manžel z fabulácií,
ktorými manipuluje zrejme už aj sám seba... 

Racionalizuje,
t.j. →zdôvodňuje a ospravedlňuje si pitie.
Trpíte tým všetci: on, deti, Ty, aj vaše vzťahy.

Pozri/te sa spoločne do zrkadla svedomia a pravdivo si zodpovedzte otázku: 

..."komu a ako prospieva každodenné manželovo nalievanie (sa), ktoré jednoznačne deformuje prítomnosť, realitu, vzťahy, dôveru?"
Ja
"Ego sum, qui sum"... ;)
Platinum Boarder
Příspěvky: 3117
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Poslední úprava: 03/01/2019 08:42 Provedl: Ja. Důvod: Interpunkcia... ;)
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52846
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Ak napíšem že nie je závislák, tak mu to budeš tolerovať

Ano, tohle je velmi trefna poznámka.

Ze jsem spoluzávislá si uvědomuju
Ve všem máte pravdu a děkuji, že jste mi ti napsali. Vím, že kontrolované pití u alkoholika není cesta, jen uvažuju, jestli by byl schopnej to zvládnout. Nemyslím si, že by pil tajně, ale že mu v práci pohrozili, to je klidně možný. Po tom, co na mě řval, že abstinenta z něj nikdy neudělám, je mi jasný, že léčit se nikdy nebude a nikdy ani neprizna zavislost...
Kapradina
Junior Boarder
Příspěvky: 23
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52847
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Kapradinko. Väčšina z nás mala za sebou nejaký minimálne spoločenský průser, nejaké absťáky, aj iné problémy keď "dostali rozum". Za našou abstinenciou vždy niečo bolo. Nikto neprestane piť len tak. No a tvoj manžel zrejme ešte tam nedošiel. Možno ho to ešte len čaká, a možno nie. To ti nikto s istotou nepovie.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2299
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52848
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Podle toho jak situaci popisujes je to zavisly alkoholik. A vul samozrejme taky...

Co se tyce nechozeni do hospod, neozirani se do nemoty a zvladani prace kterymi argumentuje ze vlastne nema zadny problem tak mam pocit jako bych cetl sam sebe pred nekolika lety! Take jsem se nikdy neopijel "do mrtva", take jsem chodil do prace a mi blizci maximalne resili ze "dost piju". Zatimco ja uz splnoval definici tezkeho alkoholika a to navenek bezproblemove fungovani byla jen maska ktera se drolila a hroutila vic a vic.

Naproste skvele a excelentne Ti to shrnul Fenix vyse. A presne jak napsal - je temer jiste ze by jsi se zhrozila kdyby jsi zjistila jak se veci maji doopravdy. Pokud jednas s alkoholikem tak vzdy mysli na to ze alkoholik je mistr podvadeni, lzi a klamu kteremu nikdy nesmis verit.

Situace je velice spatna diky tomu ze si odmita problem pripustit a resit ho. Coz je velky prusvih protoze aktualne by se dala situace jeste nejspis zvladnout. Bud svepomoci (pri dostatecne vuli a uvedomeni si situace) nebo formou ambulantni lecby (dostal by Antabus a dochazel na kontroly a konzultace). Musis pocitat s tim ze pokud to nehodla resit tak se vse bude dale pomalicku zhorsovat. Bude pit vic a vic, jeho chovani se bude zhorsovat a dojde k realne hrozbe ztraty zamestnani. Musis pocitat i s tim ze jako manzele jedete ve vsem spolu takze pokud se situace zhorsi tak ze bude napriklad ridit pod vlivem a stane se ucastnikem dopravni nehody nebo udela nejaky maler v praci tak na Vas oba muzou dopadnout drtive financni nasledky.
Gennosuke
Platinum Boarder
Příspěvky: 756
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52850
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Ahoj. "Držet se" tzn. Pít, ale chodit do prace, jakš taks se starat o rodinu atd muže vydržet X let. Jak sama pišeš, občas to vygraduje hadkou, násilím, pak slibi, že ubere. Tak není blbej, jenom si hlídá, aby to pro něj nebylo rizikove. V tom smyslu, že mu nikdo neprokáže problém a že on sám je schopný přesvědčit okolí, že je to v pohodě.
Takže chlasta tak, aby to pro něj bylo pohodlne a měl zázemí.
Pak bude stačit nějaká změna, třeba přijde o tu práci nebo bude stačit, aby děti odešly z domu, nebo už mu diky chlastu na ostatnim prestane zalezet a stavidlo se otevře.
Pak už to bude nezastavitelne .
Blbe to bude pro tebe. Protože to muže byt za dlouho a ty se potom ohlednes a zjistíš, že si celý život strávila vedle chlastu. ....
Allie
Platinum Boarder
Příspěvky: 429
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#52864
Re: Je závislák nebo jen opilec? Před 5 rok, 2 měsíce  
Kapradinka, tak jsem si diky tobe precetl v podstate svuj pribeh a vyvoj alkoholismu. Akorat ten konec ve tvem pribehu konci. V mem byl velice smutny. Ne proto, ze bych trpel ja. To jsem si vybral sam dobrovolne. Ale proto ze trpeli lide v mem okoli - manzelka, deti, rodice. A jak popsal Fenix - neni v podstate mozne, aby takto cetne piti nemelo vliv na praci. Alkohol je depresant. Pri piti je sice dostatek dopaminu na vrcholu, ale rano ho bude "nedostatek" a mozek se ho zacne dozadovat. Takze to provazi nerovozita, nastvanost, podrazdnenost, nesoustredenost, teseni se na to, at uz je konec pracovni doby a muzu si dat pivo/panaka. A vzhledem k tomu, ze se zvysuje tolerance a alkoholu je potreba vic a vic, tak to nemuze nikdy dopadnout dobre. A vubec nejde o to, zda je jiz zavisly nebo neni, ale o tom, ze to ovlinuje zivot deti a tvuj.
MichalB
Platinum Boarder
Příspěvky: 1578
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
Nahoru
Stránka: 123
Moderátoři: Tes
Přihlásit se k odebírání kanálu novinek fóra
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny
Protected by Spam Fighter