Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Lidé a alkohol Opilý řidič, tresty Alkohol za volantem a schopnosti řidiče - reakční rychlost a sebedůvěra

Alkohol za volantem a schopnosti řidiče - reakční rychlost a sebedůvěra

PDF Tisk Email
alkohol_za_volantem_a_schopnosti_ridice_reakcni_cas_sebeduveraAlkohol působí za volantem zrádně. Dodává nám sebedůvěru a současně extrémně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce v závislosti na koncentraci alkoholu v naší krvi.
Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady, jeho konzumace patří ke společenskému životu. Na silnici ovšem rozhodně nepatří! Zde je opilý řidič velkým nebezpečím, ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce.

Pod vlivem alkoholu si myslíte, že jste lepší řidič než ve skutečnosti jste! Vaše přirozené zábrany se ztrácí s přibývajícím vlivem alkoholu. Alkohol negativně ovlivňuje vaši schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění a zhoršené vnímání barev. V kombinaci s únavou či vysokými teplotami se pak účinky alkoholu násobí!

Např. při rychlosti 70 km za hodinu ujede vůz za jednu sekundu 25 metrů! Pokud se zpozdí jeho reakce díky alkoholu jen o jednu sekundu, 25 metrů vozovky je tak v nebezpečí.

Bylo zjištěno, že opilí muži - řidiči velmi často jezdí stejně rychle v opilosti jako za normálních okolností! Ženy - řidičky si uvědomují, že jsou opilé a přizpůsobují svou rychlost jízdy častěji jejich stavu. Méně často sedají za volant pod vlivem alkoholu.


Opilému řidiči trvá déle, než se přizpůsobí tomu, co se děje před ním na vozovce a současně s tím je "neohrabaný" při manipulaci s řídícími prvky vozu (pedály, řadicí páka a volant). Řidič má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí!

Bylo zjištěno, že opilí muži řidiči velmi často jezdí stejně rychle v opilosti jako za normálních okolností.

Opilé ženy řidičky si uvědomují, že jsou pod vlivem alkoholu a přizpůsobují rychlost jízdy svému stavu. Obecně méně často sedají za volant pod vlivem alkoholu.

 

Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu:

  • od 0,3 do 0,9 promile - 7x větší
  • od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyšší
  • nad 1,5 promile - 128x větší

 


Změny schopností řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu:

Někteří odborníci totiž poukazují na to, že už i malé množství (od 0,2 do 0,5 promile) dokáže negativně ovlivnit schopnost řídit vozidlo. Zhoršení schopnosti řídit se prokázalo po dávkách kolem 10 g alkoholu (tedy asi půl litr 10° piva). Přehled účinků alkoholu na řízení shrnuje následující tabulka.

 

Alkohol v krvi Projevy ovlivnění ve vztahu k řízení motorového vozidla
0,2 až 0,5 promile
Prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Tendence riskovat, nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla. Horší odhad vzdálenosti. Nebezpečné je to, že si alkoholem ovlivněný řidič neuvědomuje svůj stav a naopak má sklon se přeceňovat.
0,5 až 0,8 promile
Viz výše, navíc prodloužený reakční čas (zhoršený postřeh). Přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak, horší vnímání barev (červená!). Zhoršená schopnost soustředění. Poruchy rovnováhy (motocyklisté a cyklisté!). Zhoršuje odhad vzdálenosti.
0,8 až 1,2 promile
Viz výše, zhoršuje se schopnost vnímat okraje zorného pole (tzv. tunelové vidění), další zhoršování soustředění, ještě více prodloužen reakční čas, roste bezohlednost při řízení.
Přes 1,2 promile
Viz výše. Nadále se zhoršují poruchy soustředění, reakční čas, rovnováha i nekritickost. Často špatná orientace. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb jako je zašlápnutí plynu místo brzdy. Takový řidič představuje pro sebe i okolí obrovské riziko.

Kocovina, kdy alkohol už z krve vymizel

Vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče, krátkodobá ztráta vědomí v důsledku hypoglykémie (poklesu krevního cukru).

Alkohol působí za volantem zrádně. Dodává nám sebedůvěru a současně extrémně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce.

Opilému řidiči trvá déle, než se přizpůsobí tomu, co se děje před ním a současně s tím je "neohrabaný" při manipulaci s řídícími prvky vozu. Řidič má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí!

Např. při rychlosti 70 km za hodinu ujede vůz za jednu sekundu 25 metrů! Pokud se zpozdí jeho reakce díky alkoholu jen o jednu sekundu, 25 metrů vozovky je tak v nebezpečí.

Bylo zjištěno, že opilí muži řidiči velmi často jezdí stejně rychle v opilosti jako za normálních okolností!
Ženy řidičky si uvědomují, že jsou opilé a přizpůsobují svou rychlost jízdy častěji jejich stavu. Méně často sedají za volant pod vlivem alkoholu.

Při hodnotě alkoholu 0,4 promile je riziko vzniku dopravní nehody až 4krát vyšší!!! Od této hranice můžeme zhruba říci, že je řidič nebezpečný.

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny