Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Alkoholismus Psychika a tělo Druhy alkoholismu - gama, delta, epsilon, alfa, beta

Druhy alkoholismu - gama, delta, epsilon, alfa, beta

PDF Tisk Email
typy_druhy_alkoholismuNejenže rozdělujeme pijáky, ale máme i dělení na různé druhy a typy alkoholizmu a to podle toho jak člověk pije a jak se chová při abstinenci, zda se skrývá v pozadí pití i nějaká skrytá duševní choroba a podobně.
Gama – zvýšená tolerance na alkohol, ztráta kontroly v pití, schopnost abstinence. Gama alkoholismus děláme dále na:
a)  normální společenské pití (nepije "vše co mu přijde pod ruku", ale vybírá si)
b)  prodromální fáze (má okénka, ještě může přestat, občas nejde do
práce, těší se na alkohol, při „absťáku“ má třes)

Delta – neschopnost abstinence, při vysazení alkoholu větší abstinenční příznaky, má stále „svou hladinku,“ (Francie – víno).

Epsilon – dipsománie – alkoholismus, který „nasedá“ na jiný typ nemoci (např. schizofrenie, mánie, epilepsie). Slovo dipsománie přesně znamená dle slovníku cizích slov: "občasné chorobné nutkání k několikadennímu pití alkoholu až do stavu otravy, kvartální pijáctví."

Alfa -  nedisciplinované pití, má kontrolu v pití (tento typ může trvat i desítky let). Většinou nepokračuje do III. stadia alkoholismu. Může přejít v gamu (nekontrolované pití).

Beta – osoba není přímo závislá, ale dochází u ní k sekundárním nemocem z pití – např. záněty močových cest, žaludku, cirhóza jaterní, poškození mozku z pití alkoholu ad.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny