Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Alkoholismus Psychika a tělo Druhy alkoholismu - vinný, pivní, kořalečný a jejich následky

Druhy alkoholismu - vinný, pivní, kořalečný a jejich následky

PDF Tisk Email

druhy-alkoholismu-pivni-vinny-koralecny-lecba-nasledkyAlkohol je naše nejstarší droga a na našem území s ní máme dlouholeté zkušenosti. Kombinují se tu tři typy alkoholismu, vinný (nejvíce na jihu Moravy), pivní (téměř všude) a kořalečný (nejvíce na severu Moravy i Čech).


Poměrně dobré vyhlídky má léčení závislost na víně, kterou lze je v optimálním případě i zastavit na jisté úrovni konzumace.

Pivní a kořalečný alkoholismus je svízelnější a také následky bývají komplikovanější. Alkoholici si nechtějí přiznat následky. U piva je to obezita a problémy kardiální (srdeční nemoci), u kořalky účinek na mozek a rychle nastupující demence. U vína může být častější cirhóza jater.

 

Léčba závislosti na alkoholu

Platí, že když někdo do závislosti propadne, je třeba postupovat systémem "něco za něco", proto je léčba komplexní. Patří k ní psychoterapie, která vede  pacienta k poznání sebe sama a také vztahů, které má kolem sebe. Nevyjímaje ani partnerské nebo manželské vztahy. Systematickým individuálním anebo skupinovým léčením si mnohem snadněji člověk uvědomuje chyby, které dělá, a vzorce chování, které má zaběhlé, se s pomocí ostatních snaží zaměnit za lepší.

Pohled společnosti na alkoholismus mužů a žen

Společnost více toleruje alkoholismus mužů, ale u žen je přísnější a odsuzování je časté. Může se stát, že závislost ženy její muž vnímá jako své "vítězství", protože je silnější a umí v tom lépe chodit. Takže alkoholismus partnerky je známkou její "méněcennosti", a tak se k ní muž chová. Teprve když se postižená dostane zase nad hladinu, začíná jasně vnímat a uvědomovat si.

Vyléčit se může jen ten kdo sám chce

Dobrovolnost bývá základem úspěchu. Pomoci lze jen lidem, kteří si ji přejí a respektují rady odborníků. Pokud někdo tohle vše odmítá, nelze nic zásadního učinit.

 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny