Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Texty, tabulky Články a statistiky Léčba alkoholismu v České republice - málo lůžkových zařízení a ambulancí

Léčba alkoholismu v České republice - málo lůžkových zařízení a ambulancí

PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Zbyněk Mlčoch   
Úterý, 08. červen 2010 (12:28)
lecba-alkoholismu-v-ceske-republice-ambulance-luzkova-zarizeniAsi desetina Čechů má problém s pitím alkoholu, řekl ČTK primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov. Odborníci na léčbu závislostí odhadují, že přímo závislých na alkoholu je v Česku asi půl milionu lidí.


V ČR není dost specializovaných lůžek pro léčbu závislostí, neexistuje síť ambulantních poraden pro alkoholiky. Výrazně tím klesá efektivita léčby, upozorňují. Někdy pacienti v rámci následné léčby navštěvují svépomocné skupiny. Třeba sdružení Anonymní alkoholici (AA) ČR prý pacientům významně pomáhají.

Organizace AA je významná svépomocná skupina s dostatečně dlouhou tradicí, funguje dobře, rozhodně není okrajovou záležitostí, shodují se experti. Statistiky výsledků však nejsou, anonymita to vylučuje.
Lékaři o činnosti těchto skupin vědí hlavně z ohlasů pacientů. Ne každému však prý vyhovují její duchovní principy. Podle předsedy sdružení pro všeobecné služby AA Martina Telčera je dnes v ČR 44 skupin AA v 31 obcích, a navíc 14 anglicky hovořících skupin v Praze a Brně.
Aktivně skupiny navštěvuje několik set lidí.
Síť AA roste, v roce 2007 měli 34 skupin v 21 městech.

Podle odborníků je škoda, že se po revoluci se postupně rozpadla síť ambulancí pro alkoholismus a jiné toxikomanie, takzvaných AT poraden. Ministerstvo zdravotnictví je přestalo dotovat. Naopak začalo přibývat ambulancí pro léčbu drogových závislostí. Přitom alkoholiků je v ČR minimálně desetkrát víc než lidí drogově závislých, upozornil Popov.

"Problematických konzumentů alkoholu je asi desetina populace," řekl Popov. "Samozřejmě ne všichni z těch, kteří by to potřebovali, se jdou léčit," sdělil ČTK odborník na léčbu alkoholismu Ladislav Csémy.

Ze závislosti na alkoholu se léčí většinou pacienti ve věku mezi 40 a 50 lety. Po roce léčby abstinuje asi 30 procent lidí, uvedl. V pražském Apolináři, který se stal v léčbě závislosti vzorem pro ostatní zařízení, po roce od zahájení léčby abstinuje podle Popova 60 procent pacientů.

Apolinář založil roku 1948 legendární bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála.
Základní léčba trvá tři až čtyři měsíce. Pilířem léčby je skupinová psychoterapie, doplňkově se užívají léky. Většina pacientů má ještě další poruchu, například depresi. V rámci terapie pacient popisuje vznik závislosti a učí se jak předcházet rizikovým situacím. Na rozdíl od Skálova přísného režimu se dnes uplatňuje "kontrolované pití", úplná abstinence není jediný cíl léčby, doplnil Csémy.

Když pacienta stabilizují v lůžkovém zařízení, efektivita léčby prudce klesá, pokud není zajištěna následná péče.
V Česku chybí ambulance pro následné doléčování a rehabilitace. Navíc léky pro léčbu závislostí (třeba Antabus) v ambulantní léčbě žádná pojišťovna nehradí ani na ně nepřispívá.

Na schůzkách AA není přítomen žádný terapeut, lidé popisují zkušenosti s alkoholem a čtou doporučené texty přeložené z angličtiny. Jedinou podmínkou pro členství je přání přestat pít. Neplatí se členské poplatky, jen dobrovolné příspěvky. Členové AA se nikde neevidují. Jsou nezávislí na církvi, byť hodně staví na duchovním principu, popsal předseda.

První svépomocnou skupinu Anonymních alkoholiků (AA) založili v USA dva do té doby nevyléčitelní alkoholici v roce 1935. Jejich filozofie se poté rozšířila do celého světa. Ve čtvrtek 10. června  2010 slaví sdružení Anonymní alkoholici v USA 75. výročí založení.

O víkendu 11. až 13. června 2010 se koná na jižní Moravě celostátní sjezd anonymních alkoholiků ČR.


Zdroj: České noviny, 8.6.2010
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny