Předesílám, že toto je můj osobní názor na celou problematiku.
Pročetl a nastudoval jsem si nějaké informace, poslechl a viděl různé příběhy, pročetl různé diskuze, nejen tady…
A nestačím se pořád divit. Proč se neustále lpí na něčem co evidentně nefunguje, co opětovně selhává?
Jako by už ani nešlo o samotnou podstatu. Čtu třeba i tady, jak se lidé třeba ptají, jaký je v dané léčebně režim, jaký je tam personál, za co se dávají plusové body… Kde jsou dobrá sezení „AA“, jaká používat cvičení, atd. atd. Jako by už nikoho nezajímalo to přeci podstatné – vyléčit se!
Většina zřejmě nastupuje léčbu, třeba do léčebny, s tím, jak to prostě jen přetrpět, nějakou dobu nepít, a pak se uvidí (rozuměj – budu pít dál), ale o vyléčení jako by šlo až na posledním místě!
Jako by se už dopředu počítalo s tím, že se stejně nikdo doopravdy nevyléčí.
Uznávám, některým tato sezení s „otevíráním nitra“ zcela cizím lidem, možná pomáhá, tedy alespoň po psychické stránce, jsou to zřejmě velmi otevření a extrovertní jedinci se sklonem takto řešit své problémy. Ale pro uzavřené, introvertní jedince, je tato „léčba“ spíše deprimující až poškozující, minimálně jim nic nepřinášející.
Přeci dr. Nešpor a spol musí přeci znát realitu, s takřka nulovými pozitivními výsledky, že tato cesta je slepá. Ale oni už se v tom etablovali, sžili se s tím, je to jejich profese, kariéra, život, možná tomu i někteří věří…
Ptáte se proč to tak je? Protože je to tak „zavedené“, v podobném duchu je i jiný příběh:
www.idnes.cz/technet/veda/oscillo-oscillococcinum-homeopatie-homeopatika-redeni-vyroba-omyly.A191030_132345_veda_pka
A to nepatrné procento „vyléčených“? Jak se to pozná, to je někdo sleduje až do konce života? Anebo jsou zařazeni mezi „vyléčené“ i ti, což jsou prostě mimo „systém“, a nikdo neví zda nepijí dál.
Ano, věřím, že pár jedinců kteří absolvovali konvenční léčbu, úspěšně abstinují, a jsou tzv. vyléčeni.
Ale jedná se o mimořádné jedince s velmi silnou vůlí, kteří poučeni a naučeni různým „technikám“, musí ne denně, ale každou hodinu a každou minutu odolávat závislosti, nutkání a alkoholovým spouštěčům! To je strašný a vyčerpávající boj… Až do konce života!
A až poté se může říci, že to byl vyléčený alkoholik.
Nebylo by lepší namísto toho, mít tyto nutkání, spouštěče „uzamknuté“, a nemuset absolvovat tento nerovný (a zřejmě předem prohraný) boj?
To nutkání a spouštěče se ovšem neuzamknou nějakým sezením ve skupinách, v nějakých polosektách, masochistickým „otevíráním nitra“ zcela cizím lidem, v podřízení se nějakým polototalitním výcvikům, sbíráním plusových bodů, absolvování různých sezení… To určitě ne - praxe, praxe to dokazuje, že to nefunguje! (Viz třeba tento tak typický příběh:
www.nwoo.org/2017/08/02/claudia-christian-jak-jsem-se-vylecila-z-alkoholismu/).
To co se děje v mozku jsou chemické procesy, a proto i blokace musí přijít chemickou, medikamentózní cestou.
Prozatím a kupodivu, vlastně neuvěřitelně, takový lék už dlouhá léta existuje: NALTREXONE. Původně vyvinut v USA k léčbě k drogových závislostí, hlavně u těch nejtvrdších – na heroinu. A náhodou se jako „vedlejší účinek“ objevilo to, že výborně pomáhá při alkoholové závislosti.
V USA prodávaný pod značkou ReVia, v Evropě později pod značkou Adepend.
Co je velká záhada, že tento lék se velmi špatně shání (
www.alkoholik.cz/zavislost/forum/5-ambulantni-lecba-alkoholismu-zavislosti-na-alkoholu/57061-naltrexone-kde-sehnat.html), a léčebny s ním prakticky nepracují.
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Přitom má vynikající výsledky.
Moje rada: vykašlete se na „sbírání plusových bodů“ apod. ,sežeňte si Naltrexone, vyčleňte si v roce tři měsíce – kdy vám to bude nejméně vadit a kdy budete připraveni opravdu nepít (ano, i zde musí být vůle), tři měsíce vydržte nepít a brát Naltrexone.
Určitě bude větší úspěch než při konvenční „léčbě“.